Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
10/07/2020 - 06:45

Aktywny Sądeczanin: platforma widokowa na Wieży Kroguleckiej to strzał w 10!

Oto kolejna z sądeckich atrakcji turystycznych, jaką prezentujemy w ramach akcji "Aktywny Sądeczanin": platforma widokowa na Woli Kroguleckiej w gminie Stary Sącz. Przez miejscowych zwana ślimakiem. Jej budowa to był przysłowiowy strzał w dziesiątkę! Dlaczego? To trzeba po prostu zobaczyć!

"Aktywny Sądeczanin" to nasz interaktywny przewodnik turystyczny dedykowany obieżyświatom w wieku 60+. O projekcie pisaliśmy szerzej w publikacji „Aktywny Sądeczanin” - życie zaczyna się po sześćdziesiątce!, a dziś zabieramy Was na pierwszą wyprawę na szlak i zaczynamy naszą przygodę z turystyką senioralną na platformie widokowej na Woli Kroguleckiej.

Platforma widokowa na Woli Kroguleckiej to inwestycja gminy Stary Sącz. Platforma powstała dzięki unijnej dotacji w 2014 roku, na wysokości 530 metrów nad poziomem morza. To właśnie stąd zobaczymy w pełni Dolinę Popradu, Pasmo Radziejowej a nawet Beskid Wyspowy ze szczytem Mogielica na czele.

platforma widokowa w Woli Kroguleckiej

Cudowne panoramy sprawiły, że miejsce to bardzo często służy za plener okolicznościowych sesji zdjęciowych np. ślubnych. A widoki, jakie serwuje nam to miejsce podczas zachodu słońca są słynne wśród turystów w całej Polsce a nawet poza granicami kraju – w pobliskich Barcicach organizowany jest międzynarodowy festiwal Pannonica przyciągający gości z całej Europy, Stanów Zjednoczonych czy nawet Australii i Nowej Zelandii.  

Do miejsca, gdzie stoi platforma na pewno nie dojedziemy autobusem. Bo autobusy MPK i prywatnych przewoźników zatrzymują się na przystanku zaraz obok skrętu w drogę powiatową prowadzącą do Woli Kroguleckiej, ale przy drodze krajowej DK 87 w centrum Barcic. Koszt biletu – 3,5 – 4 zł. By pieszo dojść stąd do platformy potrzeba minimum – dla osoby o dobrej kondycji – 1,5 godziny. Dlatego rekomendujemy dojazd samochodem.

Zobacz też: Wypoczywaj w Piwnicznej-Zdroju! Zobacz miejsca, których już nie zapomnisz

Dojazd jest dobrze oznakowany (szlak niebieski) – z Barcic trzeba odbić w lewo (w odniesieniu kierunku na Piwniczną) jechać przez Barcice Dolne i dalej do góry na Wolę Krogulecką. Droga jest stroma, miejscami bardzo wąska, u góry wiedzie między zabudowaniami. Na pierwszym przystanku po lewej stronie jest pierwszy duży parking dla kilkunastu aut. Stąd dojście pieszo do platformy to kwestia ok. 25-30 minut.

Ale droga jest stroma. Osoby niepełnosprawne i mające problem z poruszaniem się mogą skręcić w prawo i podjechać bezpośrednio pod platformę, gdzie jednak jest zaledwie kilka miejsc parkingowych. Obok platformy jest ubikacja typu Toi Toi – chwilowo zamknięta z powodu epidemii COVID-19. Jest altana z rusztem do grillowania i plac zabaw. Jest też sporo ławek a widok z każdej z nich jest równie fantastyczny jak z samej platformy.

Jeśli chcemy tu – mimo trudności – dotrzeć pieszo, niezbędne są kijki. Wstęp na platformę jest bezpłatny i przez całą dobę. Nie wolno tu jednak – ze względów bezpieczeństwa - wchodzić podczas burz i silnych opadów.

Jednocześnie cały czas zapraszamy wszystkich seniorów od dzielenia się doświadczeniami i wspomnieniami z własnych wypraw, o typowanie miejsce gdzie wybrać się trzeba obowiązkowo i tych, których z różnych względów nie polecają. Informacje ze zdjęciami można przesyłać na adres e.stachura@sadeczanin.info i korzystając z formularza dostępnego TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ES i Daniel Szlag, Film: Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błędu