Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
20/08/2020 - 09:45

Dla Rytra to „złota trasa”, a dla rowerzystów raj

Niby odcinek EuroVelo, który ma przebiegać przez gminę Rytro nie jest długi, ale dla żyjącego z turystyki samorządu to wyjątkowo ważna inwestycja. Satysfakcja władz jest tym większa, bo projekt jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu województwa.

Dla Rytra to "złota" trasa, bo dla rowerzystów to raj

Zobacz też: Deszcz odciął osiedle od świata. Woda dosłownie zmiotła 300 metrów drogi!

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu powstanie tej trasy stało pod znakiem zapytania – w przeciwieństwie do samorządów Starego Sącza czy Łącka poprzednie władze gminy chciały ścieżkę wybudować z własnych środków. Ale nawet przy wsparciu unijnym przekraczało to ryterskie możliwości finansowe.

Gdy stanowisko wójta objął Jan Kotarba, samorząd niemal natychmiast zwrócił się do marszałka województwa, by Zarząd Dróg Wojewódzkich przejął to zadanie i zabezpieczył środki niezbędne do wkładu własnego. A mówimy tu o kwocie ok. 2,3 miliona złotych (po aktualizacji kosztorysu), która dla 15-milionowego budżetu gminy jest bajońską sumą. Udało się.

Dla Rytra to "złota" trasa, bo dla rowerzystów to raj

Zobacz też: Nowy Sącz: wykonawca przejął plac budowy. Ruszyły prace przy moście na Kamienicy

Przetarg rozstrzygnięto w kwietniu. Startowało w nim siedem firm a wybrano ofertę firmy, która była zdecydowanie tańsza od założeń - opiewa na kwotę ok. 1,5 mln złotych. Wykonawca wkroczył na teren już kilka tygodni temu. Wczoraj drogowcy kładli asfalt na terenie sołectwa Sucha Struga.

Dla Rytra to "złota" trasa, bo dla rowerzystów to raj

Ta sama firma wykonuje też odcinek EuroVelo w Piwnicznej. To bardzo dobra informacja, bo gwarantuje synchronizację obu inwestycji. Dla rowerzystów oznacza to jedno – z tras będzie można korzystać jeszcze tej jesieni!  ([email protected]) Fot.: archiwum Jana Kotarby.Dziękujemy za przesłanie błędu