Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
13/05/2020 - 11:05

Granicy nie przekroczysz do 12 czerwca, nawet rowerem przez kładkę na Popradzie

13 maja rząd zdecydował o przedłużeniu kontroli granicznej o kolejne 30 dni, do 12 czerwca. W gminach Muszyna i Krynica są dwa przejścia graniczne, w Leluchowie i Muszynce, a także polsko-słowacka ścieżka rowerowa EuroVelo11 wraz z kładkami, która meandruje na Popradzie.

Mariusz Kamiński, szef MSWiA 13 maja podpisał nowelizację rozporządzenia, dotyczącą przedłużenia kontroli granicznej o kolejne 30 dni, tj. do 12 czerwca.

W gminach Muszyna i Krynica są dwa przejścia graniczne, w Leluchowie i Muszynce, a także polsko-słowacka ścieżka rowerowa na Popradzie w Żegiestowie-Sulinie. Na ukończeniu są również dwie kolejne pograniczne trasy dla cyklistów w Miliku-Legnavie i Andrzejówce-Mały Lipnik, które otwarte miały zostać w czerwcu. 

Specyficzna sytuacja jest w Leluchowie (gmina Muszyna), gdzie przed pandemią kwitł przygraniczny handel polsko-słowacki. Po 15 marca ta międzynarodowa wymiana towarowa całkowicie tutaj zamarła. 

Granicę można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. W Małopolsce jest czynne tylko przejście graniczne ze Słowacją w Chyżnem. Tak, jak do tej pory, kontrolę prowadzi Straż Graniczna, której działania wspierają policjanci, strażacy i żołnierze.

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 13 marca 2020 roku przywróciło tymczasowo kontrolę graniczną osób przekraczających granicę państwową, stanowiącą granicę wewnętrzną na okres od 15 marca do 24 marca.  Jego nowelizacja przedłużyła ten okres o 20 dni, od 25 marca  do 13 kwietnia. Następna zmiana rozporządzenia ponownie przedłużyła kontrolę o 20 dni, od 14 kwietnia do 3 maja, a kolejna o 10 dni, od 4 maja do 13 maja. Dziś okazało się, że ograniczenia pozostaną do 12 czerwca.

(MK) fot. aut. Dziękujemy za przesłanie błędu