Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lutego. Imieniny: Bernarda, Eryki, Rajmunda
04/12/2022 - 14:10

Kto zarobił na krwawym mundialu w Katarze?

Piłkarski mundial to jedna z dwóch największych i najbardziej prestiżowych obok Igrzysk Olimpijskich imprez sportowych na świecie. Organizacja takich wydarzeń jest ściśle powiązana z potencjałem międzynarodowym, demograficznym i gospodarczym kraju. Co pokazują nam Katarczycy?

Tegoroczna edycja mundialu odbywa się w Katarze, najmniejszym państwie – gospodarzu w historii piłkarskich mistrzostw świata, państwie, które w normalnych warunkach nie miałoby żadnych szans na organizację tego typu wydarzenia.

Pierwszy raz zostało zorganizowane w państwie arabskim. Historyczny jest także termin jego rozgrywania w porze jesienno/zimowej. Ale był to właściwie jedyny możliwy termin takie organizacji biorąc pod uwagę, że każdy ze zbudowanych niewolniczą pracą stadionów został wyrwany piekielnie gorącej pustyni.Jakie są koszty nie tylko ekonomiczne, ale i środowiskowe tego wydarzenia?

Potencjał Kataru

Katar to drugie najmniejszej państwo na Bliskim Wschodzie. Rozmiarem odpowiada powierzchni Kosowa lub polskiego województwa świętokrzyskiego. Lądowo graniczny jedynie z Arabią Saudyjską, a obszary tego kraju zawsze pozostawały pod wpływem większego sąsiada. Katar do 1971 roku był brytyjską kolonią, jednak złoża ropy i gazu, odkryto dopiero w latach 90. Źródła te są tak ogromne, iż pozwalają Katarowi na zajęcie 3 miejsca pod względem wydobycia gazu na świecie.

Katar plasuje się także wśród 20 największych eksporterów ropy naftowej. Pod kontem PKB mierzonego na jednego mieszkańca w 2017 roku Katar był najbogatszym państwem świata. Na koniec 2021 roku znajdował się natomiast na 4 miejscu. Populacja kraju to poniżej 3 milionów ludzi, jednak rdzenni mieszkańcy to tylko niewiele ponad 10% ludności.

Budowanie wpływu międzynarodowego

Katar otoczony jest przez dużo potężniejsze państwa z większym potencjałem, szczególnie Iran i Arabię Saudyjską, ale i Irak oraz odległy, ale bardzo silny kraj – Izrael. Aby skompensować swoje niedostatki w tym zakresie jako pierwszy z krajów regionu postawił na nowoczesne technologie w tym na mas media. W 1996 roku Katarczycy założyli tubę propagandową, kanał wywierania wypływu - Al Jazeera.

Już w 2006 roku powstała anglojęzyczna i globalna wersja, która umacnia wizerunek Kataru na świecie, jako jednego z przewodników głębokich reform i wspaniałej kultury arabskiej. Obecnie jest to największa telewizja informacyjna w świecie arabskim, dzięki wielkiemu finansowaniu wytworzyła siatki reporterskie i potencjał podobny do BBC czy CNN.

Silna pozycja tej telewizji jest przeciw interesom np. Arabii Saudyjskiej, która permanentnie traci wpływy i jest przykrywana przez swojego dużo mniejszego sąsiada. Telewizja ta jako bezpośrednio zależna od Kataru wpływa na utratę prestiżu Arabii Saudyjskiej z którą Katar ma co najmniej trudne, jeśli nie wrogie stosunki.

Sport jako element prestiżu

Katar od lat inwestuje w sport, sport ma budować dumę narodową i umacniać pozycję Kataru na świecie. W XXI wieku Katar zorganizował ponad 20 imprez rangi Mistrzostw Świata lub kontynentu w szeregu dyscyplin. Dzięki konsekwentnej polityce naturalizacji, szczególnie z czasem przestali być chłopcem do bicia, a ich kupiony potencjał sportowy daleko przewyższył potencjał naturalny – demograficzny.

Jednym z większych sukcesów były Mistrzostwa świata w piłce ręcznej z 2015 roku, gdzie zajęli oni 2 miejsce. W 17-osobowej kadrze znajdowało się jedynie 2 graczy urodzonych w Katarze. Reszta graczy pochodziła ze światowych potęg, skąd zawodnicy byli kuszeni olbrzymi pieniędzmi, nierealnymi nawet dla największych gwiazd tego sportu.

Batalia o organizację Mistrzostw Świata w piłce nożnej rozpoczęła się w 2009 roku. Wymogami organizacji mistrzostw jest co najmniej 12 stadionów mieszczących każdy po minimum 40 tysięcy widzów. Bazę hotelową, turystyczną, zaplecze do treningów, logistę, infrastrukturę lądową i lotniczą. Gdyby Katar osiągnął frekwencję z Rosji, którą odwiedziło 3 miliony kibiców to populacja tego kraju zwiększyłaby się na okres Mistrzostw dwukrotnie.

W 2009 roku Katar nie miał ani jednego stadionu mogącego służyć mistrzostwa świata i ani jednego ośrodka treningowego na poziomie międzynarodowym. Logistyka i turystyka była gotowa jedynie na 10% wszystkich spodziewanych gości.

Organizatorem Mistrzostw jest FIFA. Organizacja ta posiada jasno określoną politykę ideologiczną. Jest międzynarodową korporacją o gigantycznych wpływach w tym politycznych. Ich polityka ideologiczna to w teorii poszanowanie dla mniejszości rasowych, wspieranie praw osób LGBT+.

W Katarze natomiast obowiązuje prawo szariatu. Osoby homoseksualne trafiają do więzienia, jeżeli jest się natomiast muzułmaninem można dostać nawet na takie czyny - karę śmierci (która co prawda jest zawieszona w Katarze), a mniejszości rasowe i narodowe, szczególnie imigranci zarobkowi z biednych państwa Azji i Afryki są traktowani bez poszanowania praw ludzkich. Dużym problemem jest także zakaz spożycia alkoholu.

Oglądanie piłki nożnej z piwem w ręce to nie odłączy element kibicowania oraz gigantyczne wielomiliardowe umowy sponsorskie. Katar obiecał, że pozwoli na ograniczoną sprzedaż alkoholu na stadionie po 4 kubki na kibica. Jednak dwa dni temu nastąpiła nagła wolta. Katar ogłosił, że nie będzie można sprzedawać piwa na meczu w żadnej ilości.Dziękujemy za przesłanie błędu