Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
23/09/2020 - 13:00

Zamek w Niedzicy: piękna warownia nad Jeziorem Czorsztyńskim

Zamek w Niedzicy, średniowieczna warownia, do naszych czasów zachowała się w bardzo dobrym stanie. To obowiązkowy punkt wycieczki dla każdego Aktywnego Sądeczanina, który wybiera się nad Jezioro Czorsztyńskie.

Zamek Dunajec w Niedzicy został wzniesiony na początku XIV wieku przez Kokosza Berzewiczego, jako twierdza odpowiadająca za obronę północnej granicy Węgier. Aż do 1945 roku zamek był własnością węgierskich rodów. Po II wojnie światowej był zdewastowany, ale w kolejnych latach udało się go odbudować. Teraz zamek w Niedzicy jest dobrze utrzymanym obiektem, gdzie można zobaczyć jak żyli ludzie przed kilkoma wiekami.

Przed wejściem na zamek znajdziemy znak ostrzegawczy „Uwaga, straszy”. Istnieje wiele legend związanych z historią zamku z Niedzicy m.in. o Janosiku czy Białej Damie. Odwiedźcie zamek w Niedzicy, aby poznać wszystkie opowieści.

Zamek w Niedzicy, fot. Sądeczanin

Zamek w Niedzicy wielokrotnie był gwiazdą srebrnego ekranu. W 1955 roku kręcono tutaj sceny do „Zemsty”. Rolę Klary w tym filmie zagrała 16-letnia Beata Tyszkiewicz. Później kręcono tu jeszcze film wojenny „Zwariowana noc” i film „Mazepa” na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego. Na Zamku w Niedzicy realizowano również zdjęcia do serialu „Janosik” i „Wakacje z duchami”. W 2011 roku był też siódmym postojem drużyny z „The Amazing Race Australia”, zagranicznego reality show.

Z Nowego Sącza na zamek w Niedzicy pojedziemy samochodem ponad godzinę. Do pokonania mamy 60 kilometrów. Większa część drogi prowadzi przez drogę wojewódzką 969. Następnie znaki drogowe poprowadzą nas do centrum Niedzicy. Po drodze przejeżdża się przez Pieniński Park Narodowy – widoki tam warte są uwagi turystów.

Dojazd z Nowego Sącza do zamku w Niedzicy, Google Maps

Parking znajduje się zaraz obok zamku. Opłata za wjazd jest jednorazowa, dla samochodów osobowych wynosi 15 złotych. Plac przed zamkiem jest dość duży, zmieści się na nim około 50 samochodów. Jeśli ktoś chciałby zaparkować motor musi zapłacić 7 złotych. Rowery można zostawić przy drewnianym stojaku również na terenie parkingu.

Kasa biletowa położona jest w dolnej części placu, zaraz przy bramie wjazdowej. Tylko tam można kupić bilety, które upoważniają nas do zwiedzania zamku, spichlerza i wozowni. Cena biletu normalnego to 19 złotych. Emeryci mogą liczyć na zniżkę – zapłacą 14 złotych. Bilet ulgowy dotyczy również uczniów, studentów i rencistów.

Zamek w Niedzicy, fot. Sądeczanin

Zamek w Niedzicy otwarty jest we wrześniu od 9 do 17 Kasa biletowa zamykana jest 40 minut przed zamknięciem całego obiektu. Od października zmieniają się godziny otwarcia zamku. Turyści będą mogli zobaczyć zamek w godzinach 9 – 16, bez poniedziałków. Kasa muzeum będzie zamykana o godz. 15:20.

Spichlerz położony jest około 150 metrów od zamku, po przeciwnej stronie drogi. Tam znajduje się stała wystawa – Sztuka Ludowa Spisza. Niestety, we wrześniu oraz październiku, obiekt ten jest wyłączony ze zwiedzania. Wszystkie informacje, związane z otwarciem i funkcjonowaniem muzeum,  są na bieżąco umieszczane na stronie internetowej zamku w Niedzicy. Tam również można kupić bilety online.

Układ budynków na zamku w Niedzicy, fot. Sądeczanin

Wozownia położona jest po lewej stronie placu parkingowego. Tam mogą wjechać osoby na wózkach. W środku znajduje się bogata kolekcja sani, karoc i bryczek. Od drugiej strony budynku znajduje się toaleta – płatna dla wszystkich turystów.

Ze względu na epidemię koronawirusa muzeum nie oferuje aktualnie zwiedzania z przewodnikiem. Pracowników muzeum znaleźć jednak można w różnych częściach zamku i chętnie odpowiadają na pytania turystów związane z historią.

Zamek w Niedzicy, fot. Sądeczanin

Z parkingu na zamek prowadzi wyłożona kamieniami alejka. Od kasy do zamku musimy przejść tylko 120 metrów. Przed wejściem na zamek lub do wozowni musimy okazać bilety wstępu. Pracownicy udzielają również odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości.

Przy wejściu turyści otrzymują plan zwiedzania zamku. Obiekt zwiedza się zgodnie z numeracją umieszczoną na broszurze. Część dziedzińca, z którego przechodzi się do wnętrza zamku i komnat, jest wyłączona ze zwiedzania. Turyści mogą zobaczyć kazamaty, czyli pomieszczenia wykorzystywane jako magazyny na żywność, a w późniejszych czasach jako lochy więzienne dla złoczyńców. Po prawej stronie możemy zobaczyć izbę tortur – wykorzystane w niej dyby i narzędzia są rekwizytami z serialu „Janosik”. Z kolei po prawej stronie możemy zobaczyć ukryte wyjście poza mury zamku, drogę ewakuacyjną mieszkańców twierdzy z XV wieku.

W dalszych pomieszczeniach znajduje się wystawa poświęcona historii Niedzicy. Tam można zobaczyć szczegółowo wykonaną makietę budynku. Na dziedzińcu zamku górnego znajduje się studnia głęboka na 60 metrów. Związana jest z nią legenda o księżniczce Brunhildzie.

Zamek w Niedzicy, fot. Sądeczanin

Zgodnie z legendą, dawno temu, na zamku w Niedzicy żyli młodzi małżonkowie – księżniczka Brunhilda i książę Bolesław. Księżniczka, przyzwyczajona do wystawnego życia w pałacu, szybko jednak znudziła się odludną warownią i zapragnęła wrócić do światowych uciech. Swoimi żalami męczyła męża. Książę Bolesław znużony i zdenerwowany utyskiwaniami żony w przypływie gniewu wypchnął ją przez okno. Brunhilda wpadła do studni położonej na dziedzińcu. Książę szybko zrozumiał co zrobił i wpadł w rozpacz. Od tego czasu błąkał się nieszczęśliwy po zamku wołając „Przebacz mi Brunhildo”. Pewnej nocy usłyszał dobiegający ze studni głos „Przebaczam ci Bolesławie Łysy”. Książę jednak miał bujną czuprynę – według legendy odznaczał się długimi, czarnymi włosami. Następnego ranka obudził się jednak zupełnie łysy.

Z tego powodu, mężczyzna, który zawoła w głąb studni imię swojej ukochanej, ale ma coś na sumieniu, szybko wyłysieje. Odważni kochankowie mogą spróbować, czy zaklęcie z legendy wciąż działa...

Zamek w Niedzicy, fot. Sądeczanin

Na zamku w Niedzicy znajdują się dwa tarasy widokowe, z których można podziwiać okoliczne Jezioro Czorsztyńskie i zaporę. Przedostatnim punktem zwiedzania zamku są komnaty ostatnich właścicieli zamku. Zgromadzono tutaj meble, obrazy, zdjęcia, zastawy stołowe i inne bibeloty z różnych epok.

Zamek w Niedzicy nie jest dostosowany do potrzeb osób, które mają ograniczoną sprawność ruchową. Wejścia do komnat są niskie, a przejścia wąskie. Do różnych części zamku poprowadzą nas schody kamienne lub drewniane. Powierzchnie w wielu miejscach są bardzo nierówne, a kamienie na dziedzińcu zamku górnego w dodatku mogą być śliskie. Turyści muszą szczególnie uważać w tamtym miejscu. Obecnie, na terenie całego obiektu trzeba poruszać się w maseczkach.

Dziedziniec zamku w Niedzicy, fot. Sądeczanin

Dla turystów, którzy poszukują noclegu, zamek w Niedzicy przygotował również pokoje gościnne. Muzeum dysponuje około 54 miejscami noclegowymi, pokoje znajdują się w Celinach i Kurnikach, zabytkowych obiektach położonych blisko zamku. Więcej informacji o noclegu można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Historyków Sztuki lub pod numerem telefonu 18 26 29 489.

Przy zamku w Niedzicy, obok parkingu, działa karczma Hajduk. Turyści mogą zjeść tam obfity i smaczny posiłek. Punktów gastronomicznych w okolicy nie brakuje. Idąc wzdłuż ulicy Osiedle Zamkowe napotkamy inne restauracje. Obok kasy przy wjeździe na teren zamku znajdują się również stoiska z małą gastronomią. Można tam zjeść lody, kupić pamiątki czy skosztować oryginalnych regionalnych przysmaków – oscypków.

https://www.sadeczanin.info/sport-fundacja-sadecka-wydarzenia/tu-krecili-janosika-zamek-w-czorsztynie-gotowy-do-zwiedzania

Nieopodal zamku przebiega również trasa rowerowa Velo Dunajec. Prowadzi wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Do leżącego naprzeciwko zamku w Czorsztynie możemy się dostać na rowerze lub  statkiem. Czytaj więcej o zamku w Czorsztynie i jak się do niego dostać: Tutaj kręcili „Janosika”. Zamek w Czorsztynie gotowy do zwiedzania

Zapora w Niedzicy, fot. Sądeczanin

U podnóża góry, na której stoi zamek, znajduje się m.in. park miniatur. Ciekawą atrakcją jest zapora postawiona na Zbiorniku Czorsztyńskim. Dojście z zamku do zapory zajmie nam około 4 minuty. (PS)

Dojście z zamku do zapory, Google Maps

Zobacz wszystkie nasze propozycje spędzania wolnego czasu dla Aktywnych Sądeczan.

Słyszeliście o legendach z niedzickiego zamku? Mieliście już okazję odwiedzić tę twierdzę? Zapraszamy wszystkich seniorów do dzielenia się doświadczeniami i wspomnieniami z własnych wypraw, o typowanie miejsce gdzie wybrać się trzeba obowiązkowo i tych, których z różnych względów nie polecają. Informacje ze zdjęciami można przesyłać na adres [email protected] i korzystając z formularza dostępnego TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  

Zamek w Niedzicy i jego niezliczone legendy




Zamek w Niedzicy położony jest nieopodal zapory na Zbiorniku Czorsztyńskim. Na tarasach widokowych widać całą okolicę jak na dłoni. Warto się tam wybrać. Ponadto, obiekt został odbudowany po II wojnie światowej i jest bardzo dobrze utrzymany. Turyści mogą zobaczyć jak przed stuleciami żyli mieszkańcy twierdzy.






Dziękujemy za przesłanie błędu