Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
27/01/2022 - 09:45

Oddaj choinkę wędkarzom, a w jeziorach będzie więcej ryb – to działa!

Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez choinki. Żywe drzewka mają wielu zwolenników i nic dziwnego – w końcu pięknie się prezentują i jeszcze piękniej pachną. Problem pojawia się po świętach, gdy choinka zaczyna gubić igły i trzeba zdecydować, co z nią zrobić. Zamiast wyrzucać drzewko na śmietnik, możesz podarować mu drugie życie. Wystarczy, że oddasz je wędkarzom, z czasem w okolicznych jeziorach pojawi się więcej ryb. Dowiedz się, jak to możliwe!

Choinki na tarliska – na czym polega akcja?
Koła wędkarskie zbierają poświąteczne choinki, żeby zatapiać je w jeziorach i budować z nich podwodne tarliska. Ryby otrzymują idealne miejsca, żeby składać ikrę i się rozmnażać. W 2022 roku akcja ma objąć Jezioro Rożnowskie, Czorsztyńskie i Klimkowskie. Na efekty trzeba będzie co prawda trochę poczekać, ale naprawdę warto. Akcja przysłuży się zwłaszcza szczupakom, sandaczom i okoniom. Skorzystają też wędkarze – więcej ryb to w końcu więcej okazji do udanych połowów.

Sztuczne tarliska (krześliska) z choinek mają wiele zalet. Przede wszystkim są ekologiczne i tanie. Po świętach w wielu domach zostają drzewka, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Zwykle i tak lądują one w piecu albo w koszu. Jak się okazuje, można wykorzystać je ponownie – i pomóc w ten sposób w zarybianiu okolicznych jezior.

Uwaga: liczy się dosłownie każde drzewko! Do budowy jednego takiego tarliska potrzebnych jest około 50 choinek. Nie są to wcale małe liczby, dlatego koła wędkarskie przyjmują drzewka w każdych ilościach. Każda choinka ma znaczenie – Twoja też!

Gdzie można zostawić choinkę?
Serdecznie zachęcamy wszystkich Czytelników do wzięcia udziału w akcji. Wszystko, co trzeba zrobić, to dostarczyć swoje świąteczne drzewko w umówione miejsce. Jednym z punktów, do którego można przywozić choinki, jest Hurtownia Wędkarska DSI Omnia przy ul. Marcinkowickiej 80 w Nowym Sączu. Większość wędkarzy z regionu pewnie dobrze zna ten adres, podobnie jak sklep internetowy Sklepwedkarski.pl.

Pracownicy sklepu będą czekać na drzewka od poniedziałku 10 stycznia. Następnie choinki zostaną przetransportowane do lokalnych kół wędkarskich. Całą resztą zajmą się już wyznaczone osoby.

Jak to działa?
Drzewka zostaną zatopione w wodzie i powstaną z nich sztuczne tarliska. Jak tłumaczy ekspert Michał Kolasa: "zbiorniki zaporowe są pozbawione strefy przybrzeżnej roślinności, czyli litoralu. Krześliska imitują roślinność podwodną, która jest naturalnym substratem do składania ikry w jeziorach i stawach”. Właśnie dlatego choinki są bardzo pomocne w zarybianiu takich miejsc jak Jezioro Rożnowskie.

Co ciekawe, żeby uzyskać jak najlepsze warunki do inkubacji ikry, drzewka muszą utrzymać się w odpowiedniej pozycji. Żeby pozostały w pionie, zatapia się je pod obciążeniem i podwiesza do bojek. W okresie tarła takie miejsca są oznakowane i wyłączone z wędkowania. Po wszystkim konstrukcje zostają usunięte – i po krzyku!

Mamy nadzieję, że już nikt nie będzie się zastanawiał, co zrobić z choinką po świętach. Decyzja wydaje się banalnie prosta. Przypominamy, że drzewka można oddawać już od 10 stycznia!

Akcja organizowana przez PZW Nowy Sącz oraz Sklepwedkarski.pl

Choinki na tarliska – na czym polega akcja?
Koła wędkarskie zbierają poświąteczne choinki, żeby zatapiać je w jeziorach i budować z nich podwodne tarliska. Ryby otrzymują idealne miejsca, żeby składać ikrę i się rozmnażać. W 2022 roku akcja ma objąć Jezioro Rożnowskie, Czorsztyńskie i Klimkowskie.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu