Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
30/12/2019 - 12:20

Ściągnij aplikację, rusz się i odkrywaj Centra Aktywnego Wypoczynku Małopolski

Rowerem, biegiem i z kijami nordic walking przez Małopolskę! Najwygodniej z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji Centra Aktywnego Wypoczynku. Jest już dostępna na Androida i iOS.

Wraz z rozbudową sieci ścieżek i tras rowerowo-biegowych w Małopolsce oraz podnoszeniem standardów korzystania z tras, realizowane są działania mające na celu zwiększenie dostępu do atrakcji i zabytków w regionie. W ramach CENTRÓW AKTYWNEGO WYPOCZYNKU powstała dedykowana aplikacja mobilna, która ma formę poręcznego, bo elektronicznego przewodnika po aktywnej Małopolsce.

Aplikacja podzielona jest na cztery zasadnicze moduły:

  • Aktualności – moduł informacyjno-poradnikowy dotyczący aktywnej turystyki rowerowej, biegowej, marszowej czy narciarskiej, realizowanych w Małopolsce projektów proturystycznych oraz bogatych zasobów sportowo-turystycznych regionu;
  • Miejsce – wykaz infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, zabytków architektury i kultury czy parków edukacyjnych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących i nowo budowanych tras i szlaków turystycznych, pozwalających na łatwą eksplorację tych atrakcji;
  • Trasy – katalog najciekawszych tras i ścieżek rekreacyjno-sportowych zlokalizowanych w Małopolsce wraz z ich przebiegiem, ze szczególnych uwzględnieniem inicjatyw realizowanych w ramach CENTRÓW AKTYWNEGO WYPOCZYNKU;
  • Wydarzenia – kalendarz wydarzeń sportowych i rekreacyjnych odbywających się w Małopolsce, poszerzających ofertę turystyczną regionu.

– Aplikacja zapewnia łatwy i szeroki dostęp do małopolskiej oferty turystycznej, oferty małopolskich organizacji, instytucji i podmiotów prywatnych. Posiada ona funkcjonalności takie jak mapy z geolokalizacją użytkownika oraz planer aktywności / wypoczynku, umożliwiające łatwe dotarcie do wybranych atrakcji oraz precyzyjne zaplanowanie pobytu w Małopolsce – podkreśla odpowiedzialna za projekt Aleksandra Malińska.

  

Aplikacja mobilna CENTRA AKTYWNEGO WYPOCZYNKU jest bezpłatna. Dostępna jest na najpopularniejsze systemy operacyjne dla urządzeń mobilnych – Android oraz iOS. Można ja pobrać w sklepach Google Play oraz App Store.

Dla zdrowia, dla regionu!

Jak tłumaczą w Fundacji Sądeckiej, rozbudowa infrastruktury turystycznej oraz około turystycznej, wraz z zastosowaniem nowoczesnych technologii do promocji aktywnego wypoczynku, sprzyjają konkurencyjności turystycznej Małopolski i budują wzrost gospodarczy oraz społeczny regionu.

– Takie przedsięwzięcia jak CENTRA AKTYWNEGO WYPOCZYNKU, wzmacniające efekt skali, poprzez oferowanie szerokiego i atrakcyjnego pakietu usług skoncentrowanych na rekreacji i zdrowiu, budują nową wartość dla mieszkańców, a przede wszystkim turystów odwiedzających Małopolskę. Już dziś, z liczbą 16,78 mln osób odwiedzających region - w tym ok. 3,5 mln osób z zagranicy - Małopolska to najchętniej odwiedzany zakątek kraju! – podkreśla Aleksandra Malińska.

To, co cieszy nowosądecką Fundację jeszcze mocniej, to fakt, iż coraz więcej z tych osób, a także samych mieszkańców decyduje się na aktywne spędzanie czasu w regionie, w szczególności na nowopowstających obiektach. – Trasy CAW w Łącku, Nowym Sączu, Bobowej wprost wypełniły się rowerzystami i biegaczami; szacunkowe dane mówią już o ok. 50 tys. użytkowników tych ścieżek. Z kolei w 6 lokalizacjach VeloMałopolska do 25 listopada tego roku zliczono już ok. 352 tys. rowerzystów, czyli o ponad 40 tys. więcej niż przed rokiem. Aktywna Małopolska to nie slogan - to rzeczywistość! – dodaje Aleksandra Malińska.

Małopolska to lider w budowie tras biegowo-rowerowych i infrastruktury około turystycznej w Polsce. Wg szacunków PTTK, w regionie jest już ok. 5 tys. km oznakowanych szlaków i ścieżek.... a będzie ich jeszcze więcej!

Rozbudowa infrastruktury turystycznej w Małopolsce, a także zwiększenie dostępu do dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu dla mieszkańców i turystów poprzez wdrożenie innowacyjnych produktów i rozwiązań w turystyce - to cel projektu CENTRA AKTYWNEGO WYPOCZYNKU (CAW).

– W przedsięwzięciu realizowanym przez Fundację Sądecką, bierze udział 5 sądeckich gmin, w których powstało już ponad 17 km tras rekreacyjnych, dedykowanych rowerzystom, biegaczom i pieszym – mieszkańcom danych lokalizacji a przede wszystkim turystom tu docierającym – informuje Aleksandra Malińska z nowosądeckiej Fundacji, koordynator projektu.

Trasy CENTRÓW AKTYWNEGO WYPOCZYNKU powstały w:

  • Bobowej: trasa biegowo-rowerowa o długości 2,523 km na terenach przy ul. Zielonej (przy stacji PKP);
  • Łącku: 4,517 km trasy biegowo-rowerowej nad rzeką Dunajec oraz odbudowa kładki pieszo-rowerowej na potoku Czarna Woda;
  • Starym Sączu: 3 trasy turystyczne na Miejskiej Górze o łącznej długości 5,452 km, w tym dobieg i dojazd do zasadniczych tras oraz szczytu góry, gdzie znajduje się plac rekreacyjny, plac postojowy i platforma widokowa;
  • Nowym Sączu: trasa biegowo-rowerowa nad rzeką Kamienica o długości 5,009 km, w tym zmodernizowany odcinek na długości 1,444 km;
  • Chełmcu: trasa turystyczna po wale przeciwpowodziowym w miejscowości Świniarsko o długości 1,514 km.

– Na trasach zbudowano oświetlenie zewnętrzne oraz tzw. małą architekturę: wiaty, ławki, kosze na śmieci, pylony informacyjne czy znaki kierunkowe. Ponadto przy trasach powstają dedykowane CENTRA AKTYWNEGO WYPOCZYNKU - nowoczesne i funkcjonalne miejsce stanowi znakomite zaplecze treningowe i sanitarne dla nowo powstałych ścieżek – wyjaśnia Aleksandra Malińska.

Fundacja Sądecka, a także włodarze miast i gmin, w których powstały CENTRA AKTYWNEGO WYPOCZYNKU zapowiadają, że to nie koniec starań o budowę kolejnych ścieżek i inftastruktury towarzyszącej. Celem jest także skomunikowania tras z powstającą siecią tras VeloMałopolska (projekt realizowany przez samorząd woj. małopolskiego, zakładający budowę ponad 1000 km tras do 2020 r.) oraz siecią europejskich tras rowerowych (EuroVelo).

Projekt „CENTRA AKTYWNEGO WYPOCZYNKU, w tym trasy biegowe i biegowo-rowerowe” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w zakresie polityki spójności w perspektywie finansowej 2014-2020.

Źródło: Fundacja SądeckaDziękujemy za przesłanie błędu