Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 22 czerwca. Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
16/01/2020 - 06:00

Snowkiting: ekstremalny sport na śniegu dla odważnych

Na rozległych, górskich terenach, w okolicy Krynicy można spotkać miłośników snowkitingu, ekstremalnej, nowej, dyscypliny sportu. Do jej uprawiania potrzebne są narty lub deska, latawiec, wiatr oraz rozległa i pokryta śniegiem lub lodem przestrzeń.

Snowkiting jest zimową odmianą kitesurfingu, należy do sportów ekstremalnych. To młoda, szybko rozwijająca się dyscyplina, łącząca latawiec ze snowboardem lub nartami, niewiele nieróżniącymi się od używanych w narciarstwie alpejskim. W przypadku snowboardów, najczęściej używane są deski symetryczne z miękkim wiązaniem.


Do uprawiania snowkitingu potrzebny jest  wiatr oraz rozległe, otwarte przestrzenie pokryte śniegiem lub lodem. Twarde podłoże ułatwia start. Siłą napędową jest latawiec, do sterowania którego służy drążek.

Pierwsze próby wykorzystania wiatru do poruszania się na nartach zanotowano w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku. Rekordowe prędkości osiągane podczas jazdy z latawcem na zmrożonym śniegu przekraczają 100 km/h. Natomiast najwyższe skoki dochodzą do kilkudziesięciu metrów i trwają kilkadziesiąt sekund.

Podczas mistrzostw organizowanych przez WISSA (The World Ice and Snow Sailing Association 2015) Maciej Zieliński został wicemistrzem świata w snowkitingu. Kolebką sportu były Stany Zjednoczone Ameryki Północnej.

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu