Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
15/04/2024 - 18:55

Sportowa zabawa na dziesiąte urodziny! W tym roku kolejny jubileusz Festiwalu Biegowego

Każda edycja Festiwalu Biegowego była na swój sposób wyjątkowa. Szczególne świętowanie mieliśmy jednak w 2019 roku. Wydarzenie odbyło się wówczas po raz dziesiąty. Atmosfera była jak zawsze fantastyczna!

X Festiwal Biegowy 

W tym roku Festiwal Biegowy będzie obchodził kolejną okrągłą rocznicę. We wrześniu odbędzie się już piętnasty raz. Bardzo dużo działo się również podczas dziesiątej edycji. Na brak atrakcji, jak zawsze, nie można było narzekać.

W 2019 roku przez trzy dni w Krynicy-Zdroju biegało i maszerowało 8 705 zawodników, które wystartowały aż 12 348 razy. Przez strefy aktywności, koncerty czy biegowe EXPO przewinęło się wówczas około 15 tysięcy osób.

W programie znalazło się łącznie blisko 30 konkurencji. Paulina Tracz i Bartosz Gorczyca wygrali kultowy Lotto Bieg 7 Dolin 100 km, z historyczną trasą: Krynica - Rytro - Piwniczna - Wierchomla – Krynica.

- Mam mały niedosyt, że nie poprawiłem rekordu trasy. Miałem nieco ponad 10 minut straty do rekordowego wyniku Węgra Csaby Nemetha - 8 godzin i 51 minut z 2012 r. Będzie jednak na to jeszcze okazja. Z Festiwalem Biegowym się nie rozstaję – zapewniał Gorczyca.

Na towarzyszących dystansach wygrywali Cezary Cioch (117 km), Piotr Ranosz i Beata Piątek (80 km), Tomasz Kobos i Martyna Kantor (64 km) oraz Kacper Piech i Natalia Tomasiak (35 km). Rywalizację drużyn na dystansie 100 km rozstrzygnęli na swoją korzyść zawodnicy zespołu „Tajskie Klopsy” - Maciej Dombrowski, Piotr Uznański i Kamil Leśniak.

Tytuł mistrzyni Koral Maratonu obroniła Lidia Czarnecka. Linię mety przecięła z rezultatem 3:15:54 - o 10 minut lepszym niż rok wcześniej. Polski rekord trasy w Życiowej Dziesiątce im. Premiera Tadeusza Mazowieckiego, rozgrywanej w randze Mistrzostw Polski Masters w biegu ulicznym na 10 km (zawodnicy w wieku 35+) poprawiła Katarzyna Jankowska - 32 minuty i 44 sekundy. 

Najtrudniejszą konkurencją 10. TAURON Festiwalu Biegowego był Brubeck Iron Run. Przez trzy dni blisko stu zawodników pokonało aż 160 km, rozłożonych na 9 konkurencji. Wygrywali Artur Jendrych (kategoria 18-39 lat), Radosław Ślaski (40+ lat) oraz Krystyna Macioszek (klasyfikacja generalna kobiet).

– Zwycięstwo bardzo cieszy, ale ono nie jest najważniejsze. Przyjeżdżam tu, bo te trzy dni z tymi ludźmi i w tej atmosferze są warte każdego zmęczenia! – podkreślił Artur Jendrych, dla którego był to już trzeci triumf w tej morderczej konkurencji.

Biegi, atrakcje, nagrody podczas Festiwalu Biegowego

Bohaterami imprezy zostali też Mariola Stasiewicz (wygrane w Krynickiej Mili oraz Krynickiej Pętli 15 km im. Premiera Józefa Oleksego), Patryk Marmon (czwarty triumf w Krynickiej Mili) czy Kenijczycy Evans Kipngetich Tanui (wygrane w Koral Maratonie i Krynickiej Pętli 15 km) i Jayline Chemutai i Mathew Kosgei (oboje wygrywali Życiową Dziesiątkę i półmaraton).

Najmłodsi uczestnicy imprezy biegali na 300 i 600 metrów. W Biegu Małopolski, dedykowanych uczniom szkół z regionu, wystartowało ponad tysiąc małych sportowców. Z kolei hattricka w Nocnym Biegu Rodzinnym ustrzeliła rodzina Połeć z Rudy Śląskiej (wygrywali także w latach 2017-18). Marsze nordic walking wygrała Marzena Spychała.

Sztafetę maratońską rozstrzygnęła na swoją korzyść rodzina Lizaków, która w 14-osobowym składzie przyjeżdża do Krynicy na wspólny weekend relaksu i aktywnego trybu życia. – Biegamy, rywalizujemy, ale przede wszystkim dobrze się bawimy z całą rodziną – mówił Wojciech Lizak.

Rekordową frekwencję miał Bieg Przebierańców. Uczestnicy imponowali kreatywnością, wcielając się na te kilkadziesiąt minut w komiksowych superbohaterów, piratów, wszelkiej maści zwięrzęta, clowna, wróżki, czarownice, rycerzy. Najwięcej braw zebrało 101 Dalmatyńczyków , Święty Mikołaj z saniami ciągniętymi przez Rudolfa oraz „Urodzinowa Dama” Anna Sołtysik, która przygotowała i założyła kolię z brzęczących medali oraz suknię z… numerów startowych wszystkich dziesięciu edycji Festiwalu Biegowego!

W marszu nordic walking „Przegoń zawał” wzięły udział osoby po przebytym zawale, dla których ruch jest dziś niezbędny do normalnego funkcjonowania. W biegu „1 km dalej od cukrzycy” mówiono wiele na temat problemów diabetyków i sposobach przeciwdziałania chorobie, uznawanej za jedną z epidemii współczesnego świata.

10. TAURON Festiwal Biegowy odwiedzili też m.in. brązowa medalistka mistrzostw Europy w biegu na 800m Joanna Jóźwik, pierwsza Olimpijka, która zdobyła Mount Everest Magdalena Gorzkowska, medalista Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w chodzie sportowym Grzegorz Sudoł, była reprezentantka kraju w piłce ręcznej Iwona Niedźwiedź czy legenda polskiego maratonu, mistrzyni świata z 1991 r. Wanda Panfil. Imprezie towarzyszyło forum “Sport, Zdrowie, Pieniądze”.

Dla najlepszych uczestników festiwalu organizatorzy przygotowali rekordowa pulę nagród – 650 tys. zł oraz samochód osobowy. Auto wygrała Urszula Gutowska z Kłobucka. – Nawet nie marzyłam, że wygram. Szok! – mówiła. 

Na krynickim deptaku nie zabrakło też tortu na 10 urodziny festiwalu. – Największą wartością tego wydarzenia są jego uczestnicy – podkreślił Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca wydarzenia.

Wspaniała zabawa czeka nas również w tym roku. Od 6 do 8 września tysiące biegaczy przyjedzie do Piwnicznej-Zdroju. Nikogo nie może zabraknąć. Zarejestrować możecie się TUTAJ. Świętuj z nami kolejny jubileusz! ([email protected], fot.: Festiwal Biegowy)Dziękujemy za przesłanie błędu