Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 grudnia. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
02/09/2022 - 14:15

Zanim wyjedziesz na ścieżkę sprawdź, czy twój rower jest wyposażony w ten element

Zanim wyjedziesz na ścieżkę rowerową sprawdź, czy twój jednoślad jest odpowiednio oświetlony. Jazda rowerem po zmroku bez świateł i odblasków może doprowadzić do katastrofy. Za nieodpowiednie wyposażenie roweru możesz dostać mandat.

Po zmroku bez świateł – to może skończyć się fatalnie

Na rowerzystów poruszających się po zmroku bez jakichkolwiek świateł zwrócił uwagę nasz Czytelnik. – Często jeżdżę z wnukami ścieżką rowerową nad Kamienicą w Nowym Sączu – mówi mężczyzna. – Coraz częściej można tam zauważyć rowerzystów, którzy jeżdżą bez świateł, nawet kiedy jest już ciemno.

Jak mówi nasz Czytelnik, niejednokrotnie brak oświetlenia w rowerze mógł zakończyć się poważną kraksą.

To może Cię zainteresować: Nowoczesny przystanek autobusowy naprzeciwko Ratusza. Czy takie będą w całym Nowym Sączu? [ZDJĘCIA]

Wakacyjne długie wieczory odchodzą już do przeszłości. We wrześniu coraz szybciej będzie przychodzić zmrok. Wieczorami trudno jest więc dostrzec rowerzystę, który nie ma włączonych świateł.

Takie zachowanie to śmiertelne niebezpieczeństwo dla rowerzysty poruszającego się po zwykłej drodze. Również jazda po ścieżce rowerowej bez świateł może skończyć się poważną kraksą.

- Zdarza się, że rowerzysta nie zauważy w ciemności, kogoś pędzącego ścieżką bez świateł. Wtedy nie trudno o wypadek – tłumaczy mieszkaniec Nowego Sącza i apeluje do innych rowerzystów o rozsądek.

Żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo, warto wyposażyć swój rower w lampkę z przodu pojazdu oraz z tyłu. Nie zapominajmy również o odblaskach. Dodatkowym elementem, które sprawi, że będziemy bardzo widoczni na jezdni oraz na ścieżce rowerowej, jest kamizelka odblaskowa.

Zobacz również: Nadchodzi zupełnie nowa era. Coraz więcej samochodów elektrycznych na naszych drogach

Mandat za brak świateł w rowerze

Przepisy jasno regulują obowiązkowe wyposażenie jednośladów. Jak podaje Filip Trusz z serwisu moto.pl, rower musi posiadać:

  • co najmniej jeden efektywnie działający hamulec;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy;
  • co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu o kształcie innym niż trójkąt, a także jedno światło pozycyjne w tym samym kolorze;
  • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu;
  • kierunkowskazy – w sytuacji gdy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

W przypadku braku elementu obowiązkowego wyposażenia, rowerzysta może dostać mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Oczywiście, w ciągu dnia jazda bez oświetlenia pozycyjnego jest dozwolona. ([email protected], fot. archiwum Sądeczanina)Dziękujemy za przesłanie błędu