Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
19/03/2020 - 19:30

Zmiany w terminach biegów z cyklu Abbott World Marathon Majors

Biegacze, którzy chcieliby dołączyć do grona finiszerów międzynarodowego programu Six Star Finisher, w tym roku mogą mieć z tym duży kłopot. Dlaczego?

Cykl Abbott World Marathon Majors, a wraz z nim zmagania w ramach Six Star Finisher, uznawane są przez biegaczy za koronę maratonów świata. W ich skład wchodzą maratony w Tokio, Bostonie, Londynie, Berlinie, Chicago i Nowym Jorku.

W zależności od tego, którego maratonu lub maratonów dany biegacz jeszcze nie ukończył, a w związku z tym, jakich startów brakuje mu, aby skompletować wszystkie sześć imprez, wejście w poczet zdobywców medalu Six Star Finisher, może w tym roku okazać się utrudnione lub niemożliwe.

Powodem tej sytuacji jest rozprzestrzeniający się na całym świcie koronawirus, który paraliżuje kolejne imprezy sportowe, w tym biegowe.

Już na początku marca, maraton w Tokio, został odwołany dla amatorów i wystartowali w nim tylko zawodnicy tzw. elity, czyli czołowi biegacze z całego świata. Stąd też, osoby, którym brakowało tylko tego maratonu do skompletowania „sześciu gwiazdek”, musiały przełożyć swoje plany na przyszły rok.

Sytuacja komplikuje się również w przypadku maratonów w Bostonie i Londynie, które pierwotnie miały odbyć się odpowiednio dwudziestego i dwudziestego szóstego kwietnia br., a rozpoczną się 14 września (Boston) oraz 04 października (Londyn). Organizacyjnie, zmiana terminów lotów, noclegów, czy chociażby planów urlopowych, także i w tych przypadkach może pokrzyżować plany biegaczom.

Jedynie w przypadku trzech ostatnich imprez, tj. maratonu w Berlinie (27 września), Chicago (11 października) i w Nowym Jorku (01 listopada), sytuacja obecnie wygląda na niezagrożoną.

Na marginesie dodamy, iż wśród szczęśliwych finiszerów, na szyi których zawisł medal Six Star Finisher, znajduje się sądeczanin Marian Ryżak. Swój bój o sportowy laur zakończył startem w maratonie w Londynie w 2018 roku.

(Karol Trojan) k.trojan@sadeczanin.info, fot.: PixabayDziękujemy za przesłanie błędu