Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
12/04/2014 - 12:08

Najlepsi młodzi ekonomiści docenieni w konkursie PWSZ

Bogdan Marek i Witold Pacholarz z I Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej oraz Ewa Labut z Jezuickiego Centrum Edukacji w Nowym Sączu to najlepsza trójka VII Konkursu Wiedzy Ekonomicznej. Uczniowie w nagrodę zostali stypendystami Fundacji Sądeckiej.
Zmagania uczniów szkół ponadgimnazjalnych na polu ekonomii to już tradycja Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Pierwszy konkurs zorganizowany został w 2008 roku.
Naszym celem jest jak największe poszerzanie edukacji ekonomicznej wśród młodego pokolenia, osób, które są na progu wyboru różnych kierunków życiowej kariery. Bez względu na to, jakie studia wybiorą młodzi, chcemy podkreślać ważność ekonomii w ich życiu – mówi prof. Tadeusz Kudłacz, dyrektor Instytutu Ekonomicznego PWSZ.
W tym roku konkurs Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbywał się pod patronatem Ministerstwa Administracji Cyfryzacji i oraz marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy. Tradycyjnie ekonomiczne zmagania wsparł przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski i Fundacja Sądecka, nagradzając zwycięzców stypendiami o łącznej wartości 4,5 tys. złotych.
Tematem VII edycji było „e-społeczeństwo”. 30 uczniów ze szkół Nowego Sącza i powiatów: nowosądeckiego, limanowskiego oraz gorlickiego przez 90 minut zmagało się z pytaniami testowymi i otwartymi. Ogółem we wszystkich edycjach Konkursu Wiedzy Ekonomicznej wzięło już udział około 1400 uczniów (ponad 200 było finalistami) z 19 szkół ponadgimnazjalnych.
Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się w obecności władz uczelni: rektora JM prof. Zbigniewa Ślipka, prorektora dr Marka Reichela (pomysłodawcy konkursu), dyrektora IE prof. Tadeusza Kudłacza oraz zaproszonych gości. Trójce zwycięzców czeki na 2000, 1500 i 1000 zł wręczył Jerzy Bochyński, wiceprezes Fundacji Sądeckiej i prezes Fundacji Instytut Studiów Wschodnich. Dodatkowo dr Czesław Siekierski, poseł do Parlamentu Europejskiego, zaprosił ich do Brukseli, a upominki przygotowali również: PWSZ, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu i Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ.
Zwycięzcy Bogdan Marek, Witold Pacholarz i Ewa Labut nie kryli swojego zadowolenia. Laureat pierwszego miejsca również rok temu triumfował w konkursie.
Jestem bardzo zadowolony, bo podobnie jak przed rokiem udało mi się wygrać zmagania. Od zeszłego roku zacząłem interesować się ekonomią, jej różnymi aspektami. Brałem udział w Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej, Olimpiadzie Przedsiębiorczości, Olimpiadzie Wiedzy o Bankach, więc te tematy się zazębiają i nie trudno było mi się przygotować do konkursu w Nowym Sączu. Liczyłem na pierwszą trójkę, nie spodziewałem się, że uda mi się wygrać. Widać szczęście też dopisało – zaznacza Bogdan Marek.
Taki sukces bardzo cieszy, zwłaszcza, że jest to kontynuacja dobrych wyników. Rok temu również Bogdan Marek triumfował podobnie jak w tym, a teraz za nim nasz drugi uczeń Witold Pacholarz – mówi Sylwia Stelmach, nauczyciel i wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej, podkreślając przede wszystkim pracowitość chłopaków. – Uczniowie są przede wszystkim bardzo uzdolnieni matematycznie i chcący iść przez życie z podniesiona głową – chwali swoich podopiecznych nauczycielka podstaw przedsiębiorczości.
To mój największy dotychczas wyczyn w uczniowskiej karierze. Konkurs był trudny i nie spodziewałem się tak dobrego wyniku – cieszy się z II miejsca Witold Pacholarz.

(JB)
Fot. JBDziękujemy za przesłanie błędu