Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 10 sierpnia. Imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca
09/12/2013 - 16:23

Stypendia Braci Potoczków dla zdolnych uczniów ze Starego Sącza

Trzydziestu sześciu uczniów z terenu gminy Stary Sącz otrzymało dzisiaj (9 grudnia) pierwszą transzę stypendiów z Funduszu im. Braci Potoczków. Wszystko dzięki współpracy władz gminy z Fundacją Sądecką, przy której Fundusz działa od 22 lat.
Młodzież, wśród której znaleźli się uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a także ich dyrektorzy oraz rodzice zgromadzili się w sali widowiskowej biblioteki w Barcicach. To zdolni, młodzi ludzie, osiągający bardzo dobre wyniki w nauce (średnia powyżej 4,5), laureaci olimpiad przedmiotowych i konkursów, pochodzący z przeważnie wielodzietnych rodzin. - To swoista nagroda za dotychczasową ciężką pracę uczniów, jak również bodziec do dalszych działań – podkreśliła prowadząca uroczystość Barbara Porębska – dyrektor Zespołu Obsługi Finansowo-Administracyjnej Szkół w Starym Sączu.
Wśród zaproszonych dziś gości znaleźli się Monika Fikiel-Szkarłat – dyrektor Fundacji Sądeckiej oraz Jacek Lelek – burmistrz Starego Sącza.
- Fundusz Stypendialny imienia Braci Potoczków, wspierający młodzież z naszego terenu, działa od 1992 roku – przypomniał burmistrz Jacek Lelek. - Z biegiem lat rozrósł się. Każdego roku korzysta z niego coraz więcej młodzieży z naszej gminy, młodzieży, która czasem boryka się z różnymi trudnościami, ale przede wszystkim, i to jest najważniejsze, osiąga bardzo dobre wyniki w nauce.
Zwracając się do uczniów burmistrz podkreślił, iż są oni największym skarbem gminy. - Wasza praca, przygotowywanie się do życia, poprzez wzorowa naukę, rozwijanie swoich zainteresowań, talentów, to jest olbrzymia wartość i dzisiaj w podzięce za ten trud, a jednocześnie chcąc was zmotywować do dalszego trudu, otrzymacie pierwszą transzę stypendium.
Burmistrz gratulował także rodzicom, którzy stoją na straży wychowania i edukacji swoich dzieci, a także dyrektorom i nauczycielom szkół, z których pochodzą stypendyści.
Gmina Stary Sącz współpracuje z Funduszem Stypendialnym im. Braci Potoczków od kilku lat. Współpraca ta polega na tym, że do każdej złotówki wykładanej przez Fundację Sądecką, samorząd dodaje swoją złotówkę i w ten sposób powstaje kapitał na pomoc młodzieży.
- Nie byłoby dzisiaj tak wielu stypendiów w gminie Stary Sącz, gdyby nie burmistrz. W tym roku najwięcej stypendystów pochodzi właśnie stąd – dodala Monika Fikiel-Szkarłat.
Tegoroczni stypendyści ze Starego Sącza to uczniowie: Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie Skłodowskiej w Starym Sączu, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołkowicach, Szkoły Podstawowej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gołkowicach, Gimnazjum im. por. Andrzeja Buchmana w Barcicach, Szkoły Podstawowej im, Franciszka Świebockiego w Barciach, Gimnazjum im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy i Prywatnego Gimnazjum w Starym Sączu
Uroczystość wzbogacił występ uczennic z Zespołu Szkół w Barcicach pod opieką Marka Kanika.
***
W tym roku Kapituła Funduszu Stypendialnego rozdzieliła około 263 tys. zł. Na pomoc finansową może liczyć ok. 200 uczniów z gmin: Rytro, Grybów, Łososina Dolna, Gorlice i Stary Sącz. Stypendia trafią ponadto do kilku szkół Nowego Sącza (I LO, Zespół Szkół nr 1, Zespół Szkół nr 3, Zespół Szkół Ekonomicznych, Gimnazjum nr 5), Marcinkowic, Chełmca, Podegrodzia, Łomnicy-Zdrój i Limanowej.

Warto wiedzieć
Fundusz Stypendialny powstał przy Sądeckiej Fundacji Rozwoju Wsi i Rolnictwa (obecnie Fundacja Sadecka) w 1992 roku. To jeden z najstarszych, jeżeli nie najstarszy program stypendialny w kraju. Przez te lata z pomocy finansowej FS skorzystało ponad 4 tysięcy uczniów z niezamożnych rodzin wiejskich. Pierwsi stypendyści już dawno skończyli studia, zajmują często ważne miejsce w społeczeństwie. Są lekarzami, prawnikami, biznesmenami i z wdzięcznością wspominają „stypendia od Berdychowskiego” , jak potocznie nazywa się te stypendia. 

(KB)
fot. KB


Dziękujemy za przesłanie błędu