Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
11/06/2019 - 15:00

Czy to się uda? Wiemy, ile może kosztować droga do Brzeska z dwoma tunelami

Najpierw było pięć wariantów drogi z Nowego Sącza do Brzeska, po protestach mieszkańców i samorządowców, którzy przebiegu trasy nie akceptowali, zrobiło się z tego dwadzieścia sześć wariantów. Teraz znowu jest pięć. I ten szósty. Z dwoma tunelami. Optują za nim gminy, które wreszcie się dogadały. Ten cały galimatias muszą trzymać w ryzach projektanci z firmy zajmującej się opracowaniem dokumentacji inwestycji. To oni ostatecznie jeden z wariantów zarekomendują Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na jaką wersję „Sądeczanki” stawiają?

Dogadali się i wybrali jedną trasę. Samorządy, które od ponad roku kontestowały zaproponowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad warianty nowej drogi z Nowego Sącza do Brzeska, wybrały kompromisowe rozwiązanie. Szkopuł w tym, że wersja, z dwoma tunelami, która zyskała akceptację, jest najdroższa. Czy to się może udać – pytamy Tomasza Bernady z  Halcrow Group Limited Elms House, firmy zajmującej się opracowaniem dokumentacji inwestycji.

Czytaj też Wybieranie jednego wariantu drogi do Brzeska jak thriller.To jeszcze nie koniec

- Jestem pełen podziwu, że wszyscy samorządowcy, na całej długości trasy znaleźli kompromis. Może nie należy traktować tego jako szósty wariant.  To raczej kompilacja przedstawionych przez nas pięciu rozwiązań. Taka wersja jest przez nas dopuszczona, bo zakładamy, że na poszczególnych fragmentach projektowana droga do Brzeska może przebiegać trasami, które w danej gminie zyskają największą akceptację i to będzie wariant, możemy go tak nazwać,  wynikowy, czyli rekomendowany przez mieszkańców.

czytaj też Nowa droga do Brzeska z dwoma tunelami. To realne? Co na to Generalna Dyrekcja

Na budowę drogi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma 1,5 mld złotych. Wedle przewidywań projektanta inwestycja będzie droższa. O ile?

- Nasze szacunki przewyższają te założenia, bo najtańszy wariant sięga kwoty 2 miliardów. Ten najdroższy, z dwoma tunelami,  sięga 4 miliardów złotych. Te kwoty mogą być jeszcze wyższe.

Kiedy doczekamy się wiążących decyzji dotyczących wybory wariantu „sądeczanki” ? Jak daleka jest droga do rozpoczęcia budowy tak długo wyczekiwanego, szybkiego połączenia z autostradą A4? Kiedy pojedziemy nową drogą do Brzeska? Także na te pytania Tomasz Bernady odpowiada w rozmowie z TV Sądeczanin.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. JmDziękujemy za przesłanie błędu