Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
13/07/2019 - 07:05

Nowy Sącz: coś nieprawdopodobnego. To jeszcze nasz Maślany Rynek? [WIZUALIZACJE]

Ogromny podziemny czteropoziomowy parking na ponad 1100 miejsc postojowych z wyjazdami i szybkimi windami pod płytą rynku, targowisko przykryte zielonym dachem, nowa siedziba m.in. Urzędu Miasta i kompletna rewolucja w układzie komunikacyjnym tej części miasta. Tak w największym skrócie przedstawia się nowa koncepcja zmodernizowanego popularnego Maślanego Rynku w Nowym Sączu. Nowe władze miasta mają nadzieję, że wspomniany teren stanowił będzie bramę do sądeckiej starówki.

Jest to jak na razie wstępna koncepcja do dyskusji. Opracował ją zespół architektów, w skład którego weszli: Jakub Potoczek (projekt studio design and more), Grzegorz Mirek, Wojciech Ozimek i Marcin Zakrzewski.

Czy zyska ona uznanie przede wszystkim sądeckich kupców, dla których Maślany Rynek jest miejscem pracy i źródłem utrzymania ich rodzin? Czas pokaże.

Czteroosobowy zespół architektów właśnie zakończył pracę nad wspomnianą koncepcją i gotową przekazał nowym władzom miasta. Jak sądecki Maślany Rynek i jego otoczenie miałby wyglądać?

Portalowi Sądeczanin.info, jako jedynemu udało się dowiedzieć więcej szczegółów o architektonicznej wizji projektantów.

Przypomnijmy, że przygotowana obecnie architektoniczna koncepcja modernizacji Maślanego Rynku nie jest bynajmniej jedyną, jakie powstawały na przestrzeni ostatnich lat.

- Nasza koncepcja jest jedną z wielu, jakie były przygotowywane na przełomie XX i XXI wieku - mówi architekt Jakub Potoczek. - Co różni naszą od poprzednich? Chociażby to, że niemal z dnia na dzień po przekazaniu jej władzom miasta zaczęła być omawiana z osobami chyba najbardziej zainteresowanymi czyli kupcami, dla których Maślany Rynek jest miejscem pracy. Pozostałe koncepcje, jak sądzę obrastają gdzieś kurzem.

Przypomnijmy, że poprzednie władze Nowego Sącza skłaniały się do budowy na terenie Maślanego Rynku parkingu wielopoziomowego oraz hali targowej. Wszystko to miało być wpisane w nową koncepcję architektoniczną tej części miasta z wyprostowaną ulicą Sobieskiego. Tym samym zmieniłby się zupełnie układ komunikacyjny w tej części miasta.

- Naszą ideą, gdy przystępowaliśmy do pracy nad tą koncepcją było przede wszystkim to, aby nareszcie uporządkować teren Maślanego Rynku, który wygląda, jak wygląda, a wraz z tym ruch w centrum miasta i zapewnić dodatkowe miejsca postojowe.

Jak architekci to rozwiązali?

Otóż zaprojektowali ogromy podziemny parking pod płytą obecnego Maślanego Rynku. Będzie to parking czteropoziomowy, który zajmie teren od miejsca po wyburzonych obiektach po byłej straży pożarnej przy ul. Grybowskiej aż do wału ziemnego po drugiej stronie Maślanego Rynku.

Czwarty, najniższy poziom parkingu będzie znajdował się na wysokości... ul. Bulwar Narwiku. Tam będzie jeden z dwóch wjazdów i wyjazdów. Najwyższy - pierwszy poziom parkingu znajdzie się na wysokości ul. Matejki. Tam będzie drugi wjazd i wyjazd. Podziemny parking pomieści docelowo ponad 1100 miejsc postojowych.

- Parking podziemny byłby zbudowany ze stali i betonu, czyli tradycyjnych materiałów budowlanych - wyjaśnia Jakub Potoczek. - Nic nadzwyczajnego. Nie będzie tam szczególnych wykończeń, posadzek, aluminium. W swoim wyglądzie będzie bardzo surowy.

Posiadał będzie kilka klatek schodowych i wind, którymi można będzie wyjechać na poziom zmodernizowanego Maślanego Rynku. Taką windą można będzie się też dostać do nowego budynku, który zostanie wzniesiony na miejscu wyburzonych starych obiektów po straży pożarnej. Oczywiście architekci nie zapomnieli o nowoczesnych toaletach, a będzie ich przynajmniej kilka.

Czteropoziomowy parking zostanie przykryty płytą, która będzie znajdowała się na tym samym poziomie, co najwyższa część obecnego Maślanego Rynku (obecnie plac opada w kierunku ul. Matejki). Po stronie bliżej wału zimnego zlokalizowana byłaby część handlowa zmodernizowanego Maślanego Rynku

- Tę część przykryliśmy nową formą betonowego dachu, na którym będzie rosła trawa - opisuje sądecki architekt. - Tutaj temat jest otwarty. Można tam zrobić halę targową, można też zrobić zadaszenie namiotowe. Są różne formy. Powierzchnia handlowa będzie ta sama, czyli będzie miała taką samą ilość stanowisk do handlowania, jaka jest obecnie (chyba ponad 300). Plac targowy będzie jednak nieco węższy od obecnego, ale dłuższy. Zamykał się będzie w kwadracie ulic od Matejki do Sobieskiego.

To jeszcze nie koniec zmian, jakie zaprojektowali architekci. Po drugiej stronie Maślanego Rynku, a więc na obecnym parkingu przed starymi budynkami po byłej straży pożarnej przy ul. Grybowskiej, po ich wyburzeniu miałby powstać duży obiekt. Niewykluczone, że znajdowałaby się w nim nowa siedziba Urzędu Miasta w Nowym Sączu. Między tym nowym budynkiem, a zmodernizowanym Maślanym Rynkiem, w miejscu, gdzie teraz jest właśnie ulica Grybowska powstałby przestronny mały plac.

Diametralnie zmieni się także układ komunikacyjny w tej części miasta.

- Koncepcja została tak przygotowana, aby przebudować i uporządkować stary układ komunikacyjny w tej części miasta - dodaje Jakub Potoczek.

Otóż architekci  zaproponowali następujące rozwiązanie: ulica Długosza zostanie połączona bezpośrednio z ulicą Sobieskiego, która zostanie wyprostowana. Na ulicy Kościuszki, na wysokości wejścia do Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" powstanie naturalny plac, skwer. Z parkingu (poziom -1) można będzie zejść od razu schodami w kierunku "Sokoła".

- Przez plac, który znajdowałby się na miejscu obecnej ulicy Kościuszki jeździłyby tylko autobusy - opisuje dalej sądecki architekt. - Ulica Lwowska wchodziłaby w rynek. Byłaby to ulica jednokierunkowa. W samym rynku byłyby jedynie dwie ulice, na których skupiałby się ruch pojazdów, a nie jak obecnie cztery. Parkingi, które istnieją teraz  na ul. Kościuszki, Sobieskiego, Długosza i Konarskiego zostałyby zlikwidowane.

To, co zespół architektów zaproponował władzom miasta i mieszkańcom jest, jak mówią projektanci pewną wizją, punktem zaczepienia do ogólnospołecznej, publicznej dyskusji.

- Jest to wizja perspektywiczna, przyszłościowa, bo na miasto Nowy Sącz trzeba patrzeć dalekowzrocznie - uważa Jakub Potoczek. - Za trzydzieści lat samochodów w Nowym Sączu będzie dwa razy więcej, niż obecnie.

[email protected], Fot. IM, wizualizacje: projekt studio design and more.

Nowy Maślany Rynek w Nowym Sączu




Ogromny podziemny czteropoziomowy parking na ponad 1100 miejsc z wyjazdami i szybkimi windami pod płytą rynku, targowisko przykryte zielonym dachem, nowa siedziba m.in. Urzędu Miasta i kompletna rewolucja w układzie komunikacyjnym tej części miasta. Tak w największym skrócie przedstawia się nowa koncepcja zmodernizowanego popularnego Maślanego Rynku w Nowym Sączu. Nowe władze miasta mają nadzieję, że wspomniany teren stanowił będzie bramę do sądeckiej starówki.






Dziękujemy za przesłanie błędu