Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 lutego. Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja
26/11/2018 - 12:50

Nowy Sącz: rośnie kolejna galeria. Będzie z tego zagłębie handlowe?

Rośnie w Nowym Sączu kolejna galeria handlowa. Ulica Piramowicza zamienia się w prawdziwe zagłębie podobnych obiektów handlowych.

Ledwo obok galerii Grunwaldzkiej, stojącej tu najdłużej powstała dwa lata temu kolejna, a już między nimi rośnie właśnie trzeci obiekt z powierzchnią handlową. Spory, bo dwukondygnacyjny i jednocześnie mocno przeszklony.

Jednocześnie latami niewykończony budynek z meblami tapicerskimi u zbiegu ulic Piramowicza i Węgierskiej przeszedł całkowitą metamorfozę i też przeznaczony zostanie pod potrzeby handlu.

Czyżby inwestorzy czuli już koniunkturę, którą przynieść może budowa na przedłużeniu Piramowicza trzeciego mostu na Dunajcu, która połączy Nowy Sącz z gminą Chełmiec?

Zobacz też: Uwaga! Koniec ze skrótami, ulica Kopernika w Nowym Sączu będzie ślepa

Od wielu lat, w większych miastach handel wielkopowierzchniowy skupia się w jednym miejscu. Tak jest w Brzesku, tak jest w Nowym Targu i w wielu, wielu innych miastach. Jakie niesie to korzyści? Ruch samochodowy związany z handlem z funkcjonowaniem galerii wyprowadzany jest z centrum miasta na jego peryferie. I nie chodzi tu tylko auta osobowe, ale również o ruch ciężarowy, generowany przez pojazdy dostawcze.

Korzystają też klienci, którzy w obrębie jednego skupiska mogą kupić wszystko: od odzieży, przez sprzęt AGD i RTV po materiały budowlane czy meble. W krótszym czasie mogą korzystać ze zdecydowanie szerszej oferty.

Zobacz też: Będzie black weekend, nie tylko w galerii, ale i na ulicach obok

Korzystają też sami handlowcy, bo wzajemnie nakręcają sobie koniunkturę – mając wszystkie rodzaje sklepów w jednym miejscu, klienci mają więcej czasu na robienie zakupów, nie muszą patrzeć na zegarek i kalkulować, ile czasu zajmie dojazd do innego sklepu.

Podobne rozwiązanie ogranicza też problem braku miejsc parkingowych, bo te z założenia wpisane są mocno w koncepcję zagospodarowania terenu. Skupienie handlu i usług w jednym kwartale miejscowości przekłada się również wymiernie na jej estetykę.

W Nowym Sączu szansę na stworzenie podobnych warunków niestety przespano a mieszkańcy systematycznie przeklinają decyzję choćby o budowie Trzech Koron przy Lwowskiej. Utyskiwania słychać też ze strony klientów Galerii Sandecja, którzy trącą czas by wydostać się z niej na ulicę Węgierską.

Czy na pocieszenie uda się choć zabezpieczyć grunty pod budowę Strefy Aktywności Gospodarczej?

ES [email protected] Film: KSDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020