Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
09/05/2019 - 08:45

A to sensacja. Otworzyli w środku nocy most heleński! [WIDEO][ZDJĘCIA]

Ta wiadomość rozeszła się po mieście lotem błyskawicy. Prezydent Ludomir Handzel obwieścił na swoim Facebooku, że most heleński zostanie otwarty o… północy. Już po dwudziestej trzeciej przed barierami broniącymi wjazdu na nową przeprawę uformowała się kolejka samochodów, motocyklistów, rowerzystów i pieszych. O godzinie zero zapłonęła flara, a niebo rozbłysło sztucznymi ogniami.

Wiadomość rozeszła się po mieście lotem błyskawicy zaraz po tym, jak  prezydent Ludomir Handzel obwieścił na swoim Facebooku, że most heleński zostanie otwarty o… północy.

Informacja pojawiła się w sieci po godzinie dziewiętnastej.  

Właśnie zakończyłem ostatnie ustalenia dotyczące nowego mostu na Dunajcu. Oficjalne otwarcie odbędzie się w sobotę, ale ponieważ każda godzina utrudnień w ruchu jest dla nas ciężarem podjąłem decyzję, aby uruchomić most już dziś o godz. 24 (o północy). ZAPRASZAM - napisał po południu  prezydent Ludomir Handzel na swoim oficjalnym profilu w portalu społecznościowym.


Mieszkańcy Sądecczyzny informację o wcześniejszym otwarciu mostu przyjęli z ogromnym entuzjazmem. Media społecznościowe pękały w szwach od komentarzy i wyrazów zadowolenia, o czym świadczy choćby ilość interakcji pod wpisem na profilu "Prezydent Ludomir Handzel". W niecałe dwie godziny dobra nowina poszła w świat: uzbierało się 291 udostępnień.

Ci, którzy jako pierwsi chcieli przejechać przez most heleński gromadzili się już po godzinie dwudziestej trzeciej.

- Nie ważne, czy przejedziemy jako pierwsi, czy przed nami będą inni kierowcy.  Cieszymy się, że wreszcie most będzie otwarty – mówią Ewa Duda i jej syn Mikołaj.

Z każdą minutą wydłużała się także kolejka samochodów chcących przejechać przez most. Wszyscy czekali z niecierpliwością.

Czytaj też Nowy most już gotowy, ale ludzie pokochali szynobus. Czy nadal będzie kursować?

- To bardzo ważna chwila - mówi Mateusz Molek, sądecki przedsiębiorca. - Wiekopomna, można powiedzieć. Nowy most, to koniec utrudnień, jakie musieli przeżywać mieszkańcy i uciążliwych korków. Mam taką nadzieję. Nowy most naprawdę robi wrażenie. Sądzę, że zadowoleni będą ci, którzy mieszkają po jednej i po drugiej stronie Dunajca. Jestem przedsiębiorcą, mam partnerów biznesowych na osiedlu Helena. Podczas budowy mostu kontakt z nimi był bardzo utrudniony. Wiemy wszyscy, że pierwotny termin zakończenia budowy przeprawy nie był dotrzymany. Mieszkańcy byli troszkę zawiedzeni, że ta informacja nie była długo potwierdzana. Był chaos komunikacyjny. Każdy czekał z niecierpliwością na otwarcie mostu i nareszcie nadszedł ten dzień.

Skąd ta nagła decyzja o otwarciu mostu  w środku nocy? 

Bo dzisiaj o północy uprawomocniła się decyzja dotycząca  pozwolenia na użytkowanie mostu. Stąd to otwarcie, nawet o tak późnej porze -  tłumaczył  prezydent Ludomir Handzel. - Cieszę się, że o dwa dni możemy skrócić cierpienia sądeczan. Każda godzina jest ważna.

Jako jedni z pierwszych ustawili się w kolejce Jan Potoczek i Marek Marzec

- Nie mogliśmy przepuścić takiej okazji, to historyczna chwila. Bardzo się cieszymy. Most jest bardzo ładny i trzeba sprawdzić, jak się po nim jeździ - mówili w rozmowie z reporterkami portalu "Sądeczanin".

Czytaj też Rusza remont wiaduktu przy Zielonej. Nowy koszmar kierowców w Nowym Sączu 

Kilka sekund po otwarciu mostu przejechał nim na rowerze Grzegorz Pustułka, mieszkaniec osiedla Helena.

- Fajna sprawa. Bardzo się cieszę, że nareszcie można będzie korzystać z nowej przeprawy. Jestem zapalonym cyklistą. Praktycznie cały rok jeżdżę na rowerze, więc takie dodatkowe kółeczko, które musiałem robić było sporym utrudnieniem. Korzystałem z obwodnicy północnej. Fajnie, że prezydent otworzył most nieco wcześniej niż zapowiedział. Wsłuchał się w głos ludzi. Wracam właśnie z pracy, z drugiej zmiany, więc te kilka minut poczekam. Most wygląda fantastycznie, a ja jestem wniebowzięty, bo mam do dyspozycji ścieżkę rowerową.

Nowy most ocenia pozytywnie też Roman Brzozowski.

- Przeprawa mi się podoba. Budowana była rok i moim zdaniem nie jest to długi okres, zważywszy na to, jaka to ogromna konstrukcja. Mam nadzieję, że wytrzyma nie 60, a sto lat.


 

O północy ruszyli! Pierwsi przez most przejechali kierowcy jednośladów. Samochody zaczęły przemieszczać się w stronę mostu zarówno z jednej jak i drugiej strony. Słychać było klaksony. Były okrzyki i wiwaty. Tak sądeczanie świętowali tę szczególną chwilę, na którą czekali rok.

Na otwarcie nowego mostu stawiła się w środku nocy mocna ekipa motocyklistów.

- Nie mogło nas tu zabraknąć. Czekaliśmy na to cały rok. To wielka frajda znaleźć się wśród tych, którzy jako pierwsi przejechali nową przeprawą przez Dunajec. 

Piesi będą mogli korzystać z chodników na moście dopiero od soboty (11 maja), bo są jeszcze prowadzone na nich ostatnie prace porządkowe. Dzisiaj były pokrywane specjalną żywicą. Na razie przejazd dla samochodów przez most jest zawężony do dwóch pasów ruchu. Uroczyste otwarcie nowej przeprawy odbędzie się w sobotę.

Sądecka policja zaangażuje się w pilnowanie bezpieczeństwa w pierwszych dniach użytkowania mostu. Pomoże kierowcom przyzwyczaić się do warunków tam panujących. Ponadto od samego rana mieszkańcy osiedla Helena mogą korzystać ze zmienionego rozkładu kursów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.

MŚ (m.smierciak@sadeczanin.info), i.michalec@sadeczanin.info, jagienka.michalik@sadeczanin.info, Fot. Iga Michalec, Jagienka Michalik.

Otwarcie mostu heleńskiego
Coraz więcej Sądeczan czeka na przejazd nowym mostem.


Dziękujemy za przesłanie błędu