Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
07/09/2018 - 06:55

Sensacja w Krynicy. Pokazali prototyp nowej Warszawy, limuzyny PRL-u [ZDJĘCIA]

Wszyscy podchodzili, oglądali, cmokali i z niedowierzaniem kręcili głowami. To jest nowe wcielenie Warszawy M20? To nieprawdopodobne! - mówili goście krynickiego Forum Ekonomicznego, którzy tłumnie przychodzili na deptak oglądać współczesną premierową odsłonę, kultowej limuzyny PRL-u? Kto wskrzesił auto? Czy dzięki Warszawie M20 GT odrodzi się polska motoryzacja?

Kiedy na krynickim deptaku podczas Forum gęstniał tłum, wiadomo było, że pojawia się jakiś VIP. Tym razem jednak VIP-ów pobiło... nowe wcielenie limuzyny PRL-u, dzieło zapaleńców  z krakowskiej spółki KHM Motor Poland, którzy podczas największej w Europie Środkowo-Wschodniej konferencji pokazali prototyp garbatego modelu Warszawy M20 GT.

- Staraliśmy się jak najlepiej nawiązywać do oryginalnej Warszawy M20 i jednocześnie wpisać się w najnowsze trendy. W pracach nad prototypem pomagała nam Politechnika Krakowska - mówi Robert Hadas z firmy KHM.

Trudno uwierzyć, że ten jedyny w swoim rodzaju samochód, z piękną tapicerką ze skóry i zegarami  wzorowanymi są na starej Warszawie, powstał... w warsztacie blacharsko-lakierniczym w Olsztynie.

- Zajęło mi to blisko rok. To było ogromne wyzwanie, ale zrobiłem to z prawdziwą pasją i  z nadzieją na to, że może dzięki temu odrodzi się polska motoryzacja - mówi właściciel warsztatu Jan Gołąb.

Co kryje pod maską nowa odsłona Warszawy?

- Tam jest 420 koni mechanicznych. Konstrukcja i silnik pochodzą z Forda Mustanga GT, ponieważ Ford zgodził się na współpracę - mówi Robert Hadas. - To jest normalne auto, które może wyjechać na ulice i może się ścigać z innymi samochodami. Jesteśmy wielkimi pasjonatami motoryzacji, szczególnie tej polskiej.

Firma nie nastawia się jednak na wielkoseryjną produkcję. Auta budowane byłyby tylko na zamówienie.  Cena to na razie czyste spekulacje. Więcej niż 100 tys. zł, a mniej niż milion - zdradza KHM Motor Poland.

Czy uda się wskrzesić polską motoryzację, czy też skończy się awanturą.  Portal auto-swiat.pl donosi, że skontaktował się z polskim oddziałem Forda, który nie potwierdził współpracy z KHM Motor Poland

 - Informujemy, że nie została podpisana żadna umowa dotycząca jakiejkolwiek kooperacji Forda ze wspomnianą firmą. Używanie logotypu Ford na stronie internetowej KHM Motor Poland z informacją o takowej współpracy jest bezpodstawne i bezprawne - brzmi stanowisko Ford Polska.

Produkowana od roku 1951 w fabryce na Żeraniu garbata Warszawa M20 była  pierwszym w powojennej Polsce seryjnie wytwarzanym samochodem. Auto powstawało dzięki radzieckiej licencji - pierwowzorem był GAZ M20 Pobieda, który w Związku Radzieckim był wytwarzany na licencji Forda.

Ten model Warszawy swoje życie zakończył w 1964 roku, gdy do produkcji trafiła wersja czterodrzwiowa, oznaczona jako 223. Ostatecznie Warszawa zeszła z linii produkcyjnych w 1973 roku. 

[email protected] fot.T.K

Zobacz jak wygląda nowy model Warszawy M20
Prototyp nowego wcielenia limuzyny PRL-u to dzieło zapaleńców z krakowskiej spółki KHM Motor Poland i Politechniki Krakowskiej


Dziękujemy za przesłanie błędu