Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
15/05/2019 - 20:05

Stary Sącz: nowy dworzec stoi, Park&Ride rośnie a co z buspasami na Węgierskiej?

Parking typu Park&Ride oraz autonomiczny, starosądecki dworzec autobusowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu nabrały już konkretnych kształtów. Władze Starego Sącza liczą na to, że właśnie tu powstanie serce komunikacyjne regionu. Skąd takie przekonanie? I co z buspasami na Węgierskiej, które połączyły by oba dworce MPK, w Starym i Nowym Sączu?

Pod Ogrodami przy wjeździe do Starego Sącza stoi już bryła tutejszego dworca MPK zrealizowana dzięki współpracy z samorządem a dokładniej zarządem nowosądeckiej spółki transportowej MPK w Nowym Sączu. Porozumienie sprawiło, że środki na realizację inwestycji zabezpieczyła Unia Europejska. I po co to wszystko?

Zobacz też: Przebudowa wjazdu do Starego Sącza tuż tuż. Jakie szykują się utrudnienia?

Po to, by ci, co jeżdżą do pracy i szkoły ze Starego Sącza do Nowego Sącza mogli zostawić tu – za darmo i pod okiem monitoringu - auto i przesiąść się do autobusu MPK lub – choć w tej materii mówimy na razie tylko o ambitnych planach – do szynobusu. Zaskoczeni? To już spieszymy z wyjaśnieniami. Są plany, by w pobliżu dworca MPK uruchomić przystanek PKP. Dodatkowo, gdy Stary Sącz będzie dysponował własną zajezdnią autobusową, będzie można pomyśleć na utworzeniu – w oparciu o tabor MPK – wewnętrznego, starosądeckiego systemu komunikacji autobusowej. Autobusy będą mogły obsługiwać połączenia między starosądeckimi sołectwami bez konieczności opierania ich o Nowy Sącz.

Ale na tym nie koniec. Dzięki budowie nadziemnej kładki równie wygodnie z dworca do serca Starego Sącza, czyli Rynku będzie przedostać się pieszym i rowerzystom. W weekendy parking udostępniany będzie darmowo turystom, z których wielu przyjeżdża do Beskidu Sądeckiego właśnie po to, by skorzystać z naszych rozrastających się tras rowerowych.

Zobacz też: Nowy Sącz/Węgierska: Odkorkować miasto buspasami. Da się?

Zapytaliśmy przy okazji burmistrza Jacka Lelka o to, o czym od dawna mówią głośno mieszkańcy obu miast – Starego i Nowego Sącza. Są dwa wielkie dworce a Węgierska jest wiecznie zakorkowana. Dlaczego przy takim mega projekcie nie pomyślano o spięciu dworców buspasami? Według burmistrza pomyślano i o tym, o inteligentnych buspasach na których kierunek ruchu zmieniałby się w zależności od pory dnia i tego, w którą akurat stroną strumień pojazdów jest największy. Tyle tylko, że ostatecznie okazało się, że środków unijnych z programu, z którego budowane są dworce nie można było zainwestować w drogę krajową. A taki status ma Węgierska, mimo że jest w administracji Nowego Sącza.

Zobacz też: Stary Sącz będzie miał własny, acz niewidoczny dworzec MPK! Zobacz wizualizację [WIDEO]

Szczegóły w materiale filmowym.

Podpytaliśmy też burmistrza o termin uruchomienia wahadła w związku z budową ronda na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Pod Ogrodami zaraz obok budowanego dworca właśnie. W tym wypadku starosądeckie władze  postanowiły zaczekać na otwarcie mostu na Dunajcu w Nowym Sączu. Chodziło o to, by nie narażać kierowców na dodatkowe utrudnienia w regionie. Ale łopata na budowie nowego ronda wbita zostanie lada dzień. O szczegółach zmiany organizacji ruchu poinformujemy w osobnym materiale.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ES Film: Krzysztof Stachura

Stary Sącz: dworzec MPK już stoi, Park&Ride w budowie a co z buspasami na Węgierskiej?
Fot.: ES


Dziękujemy za przesłanie błędu