Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 października. Imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
04/04/2018 - 16:40

Woda wybiera najpiękniejsze miejsca. Rusza budowa kładki nad Popradem

Do końca listopada tego roku Stary i Nowy Sącz połączy wyjątkowy most – kładka nad Popradem, która jest niebagatelnym, bo mierzącym sobie 22 kilometry odcinkiem trasy EuroVelo11. Odcinek ten zepnie dla rowerzystów Barcice w gminie Stary Sącz z miejscowością Wielogłowy w gminie Chełmiec.

Sama kładka ma 130 metrów długości. – Ja się przyznam, że na rowerze jeżdżę i wiem jak fantastyczną rzeczą jest to, co się dzisiaj tutaj dzieje – komentował inwestycję burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek podczas dzisiejszej konferencji prasowej w plenerze, niemal na placu budowy, gdzie formalnie podpisano umowę z wykonawcą.

- Mówią, że woda wybiera najpiękniejsze miejsca. To jest prawda, ale nie zawsze mamy ochotę i możliwość wejścia do wody. Natomiast jeśli wzdłuż tej wody możemy jechać na rowerze, przez miejsca, które dziś są bardzo trudno dostępne. Ta kładka, ta ścieżka pozwoli na to, że setki jeśli nie tysiące sądeczan i naszych przyjezdnych będą mogły je obejrzeć w sposób bezpieczny, w sposób, który będzie relaksem dla całej rodziny. To jest naprawdę wielka i fantastyczna rzecz – podkreślał burmistrz.

Zobacz też: Stary Sącz: Ile inwestycji jest w budżecie na 2018 rok? Będzie „na bogato” [ZDJĘCIA]

Przetarg na budowę kładki wygrało Konsorcjum AZI-BUD Sp. zo.o. i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Banimex z ofertą opiewającą na 4 mln 741 zł. Organizatorem przetargu i zarazem inwestorem przedsięwzięcia jest Zarząd Dróg Wojewódzkich, który nie ukrywa, że to najważniejszy element starosądeckiego odcinka Eurovelo 11. Na mapie widać dokładną lokalizację kładki.

Poprad ma tu koryto o szerokości około 55 metrów przy normalnym poziomie wody. W odległości od kilku do kilkudziesięciu metrów od terenu nabrzeżnego znajdują się skarpy o wysokości 2 metrów.

Dlatego kładka musi być dłuższa. Szerokość użytkowa kładki to 2 i pół metra, a łukowa forma architektoniczna obiektu, dobrze wpisuje się w otaczający krajobraz - podobnie przęsło łukowe kładki i balustrady, które będą ażurowe i zapewnią dobrą widoczność dla rowerzystów. Więcej informacji w materiale filmowym.

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zarządu Województwa Małopolskiego i wójt Łącka Jan Dziedzina oraz przedstawiciele wykonawcy.

ES [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)