Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 lipca. Imieniny: Julity, Ludmiły, Zdobysława
04/08/2019 - 12:00

Wielkimi krokami zbliża się piesza pielgrzymka na Jasną Górę [WIDEO]

„Parafia wspólnotą uczniów Chrystusa” – pod takim hasłem będzie przebiegać tegoroczna Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Już 17 sierpnia pątnicy wyruszą na pielgrzymi szlak, aby po dziewięciu dniach, 25 sierpnia pokłonić się Matce Bożej Częstochowskiej.

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Już 17 sierpnia kilka tysięcy wiernych z całej diecezji tarnowskiej wyruszy z Tarnowa do Częstochowy. Od kilku tygodni w parafiach trwają zapisy do poszczególnych grup. Koszt uczestnictwa wynosi 100 zł od osoby. Jeśli z domu idzie więcej osób, każda następna płaci 70 zł, a każde dziecko, które nie ukończyło jeszcze szkoły podstawowej albo gimnazjum tylko 20 zł. Pozostałe koszty pokryje Caritas.

W tym roku kazania na pielgrzymim szlaku będzie głosił biskup Stanisław Salaterski, który będzie szedł przez dziewięć dni razem z pielgrzymami. O materiały formacyjne zadbał ks. Andrzej Michalik.

27 lipca w Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie odbyło się szkolenie porządkowych, w których wzięło udział 80 osób. To oni będą dbali o bezpieczeństwo pielgrzymów w trakcie dziewięciodniowej pielgrzymki. Ci najbardziej wprawieni w boju będą szli przed grupą, aby kierować ją odpowiednimi drogami. Pozostali pójdą obok albo z tyłu, gdzie będą kierować ruchem.  

Tak jak co roku, pątnicy będą pielgrzymować w dwudziestu sześciu grupach. Grupy od 1 do 13 tradycyjnie będą wędrować trasą A, a grupy od 14 do 26 trasą B. Wszyscy razem spotkają się dopiero w ósmym dniu pielgrzymki podczas wspólnej mszy świętej w Trzebniowie. 

Sądeckie, limanowskie i gorlickie grupy pielgrzymkowe na Jasną Górę poprowadzą:

Grupa nr 14 św. Świerad - ks. Krzysztof Migacz
Grupa nr 15 św. Jacek - ks. Krzysztof Czyżowski
Grupa nr 19 św. Kinga - ks. Stanisław Kłyś
Grupa nr 20 św. Kazimierz - ks. Tomasz Koźbiał
Grupa nr 22 św. Małgorzata - ks. Zbigniew Biernat
Grupa nr 23 św. Jan Kanty - ks. Andrzej Kędryna
Grupa nr 25 św. Just - ks. Bogusław Tokarz
Grupa nr 26 św. Katarzyna - ks. Damian Pitwor

RG r.gajewski@sadeczanin.info, Fot. i Film Diecezja TarnowskaDziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021