Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
08/09/2017 - 05:30

Tego o parafii w Żeleźnikowej Wielkiej jeszcze nie wiedzieliście

Leżąca między Starym a Nowym Sączem parafia św. Michała Archanioła w Żeleźnikowej to miejsce, w którym wiara wciąż jest żywa. Jest to ziemia, która zrodziła wielu kapłanów i dała dom rodzinny bezdomnym dzieciom. W rozmowie z Sądeczaninem ks. proboszcz Wiesław Skrabacz opowiada o swojej parafii.

Historia parafii św. Michała Archanioła w Żeleźnikowej sięga końca XIII w. Są świadectwa z czasów Świętej Kingi, że już wtedy Żeleźnikowa Wielka funkcjonowała jako wieś. Zresztą pobliska wioska Myślec, która też należy do tej parafii, razem z 27. innymi została przekazana w 1280 r. przez Bolesława Wstydliwego żonie Kindze, która osiadła w klasztorze klarysek i te miejscowości stały się własnością sióstr.

- Sięgając do historii możemy powiedzieć, że nasza parafia ma wspólne początki powstania razem z klasztorem klarysek mieszczącym się w pobliskim Starym Sączu - tłumaczy ks. Proboszcz Wiesław Skrabacz. - Świątynia natomiast została wybudowana między 1912 a 1921 rokiem. Jest to kościół neogotycki w stylu nadwiślańskim. Zaprojektował go architekt krakowski Jan Sas Zubrzycki, którego na terenie naszej diecezji jest ponad 100 dzieł.

Kościół w stanie surowym wybudował z wielkim trudem parafian ks. Franciszek Słowiński i kontynuował jego dzieło ks. Piotr Lewandowski doprowadzając do poświęcenia tej świątyni 16 sierpnia 1921 roku.

- W naszej parafii jest około dwóch tysięcy wiernych. Życie duchowe koncentruje się wokół tej świątyni parafialnej, a także kaplicy w Małej Żeleźnikowej pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia - dodaje ks. Proboszcz.

Obecnie w parafii św. Michała Archanioła pracuje dwóch kapłanów - ks. Proboszcz Wiesław Skrabacz i ks. Dominik Rutka.

- Warto dodać, że ta ziemia jest ziemią kapłańską. Jak przyszedłem do tej parafii jako proboszcz, mieliśmy wtedy 24 księży rodaków pochodzących z tej parafii. Obecnie w naszym seminarium tarnowskim mamy kleryka na II roku. Nasza wspólnota może pochwalić się także wielką otwartością na adopcje dzieci. Jest to dla mnie coś niespotykanego - opowiada z uśmiechem ks. Skrabacz.

Cały wywiad z ks. Wiesławem Skrabaczem znajdziesz w październikowym wydaniu miesięcznika "Sądeczanin".

RG [email protected] Fot. RG, Film KS

Parafia w Żeleźnikowej ziemią kapłańską otwartą na adopcję dzieci




Leżąca między Starym a Nowym Sączem parafia św. Michała Archanioła w Żeleźnikowej to miejsce, w którym wiara wciąż jest żywa. Jest to ziemia, która zrodziła wielu kapłanów i dała dom rodzinny bezdomnym dzieciom.






Dziękujemy za przesłanie błędu