Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
27/02/2018 - 11:10

Adam Ziemianin i ś.p. Jerzy Leśniak laureatami Nagrody im. Ks. Prof. Bolesława Kumora [ZDJĘCIA]

Adam Ziemianin, uznany poeta i prozaik oraz Jerzy Leśniak zmarły w ubiegłym roku wspaniały dziennikarz i regionalista - autor „Nowej Encyklopedii Sądeckiej”, zostali laureatami tegorocznej Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu literackiego, organizowanego od sześciu lat przez Fundację Sądecką i SKT „Sądeczanin”, nastąpiło podczas dzisiejszej gali w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Sala im. R. Sichrawy pękała w szwach. Wśród gości, którzy przybyli na dzisiejszą galę byli m.in. wicepremier Beata Szydło, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko, parlamentarzyści, Zygmunt Berdychowski, prezes SKT „Sądeczanin”, władze województwa małopolskiego oraz miasta Nowego Sącza, proboszczowie sądeckich parafii, jak również nominowani do nagrody im. Ks. Prof. Bolesława Kumora i wielu sądeczan Uroczystą galę prowadzili: Monika Fikiel-Szkarłat i Jerzy Bochyński.

Protokół posiedzenia kapituły konkursu przedstawiła jej przewodnicząca Mariola Berdychowska, pomysłodawczyni konkursu.

- W tym roku przez ponad trzy miesiące, dzięki życzliwości, osób które czytają i, które interesują się literaturą zbieraliśmy informacje o tym, co ukazało się w 2017 roku – mówiła dzisiaj podczas uroczystej gali Mariola Berdychowska.  – Trafiały one do biura Fundacji Sądeckiej, gdzie były opracowywane, a następnie przekazywane do recenzji osobom, które współpracują na stałe z portalem sądeczanin i miesięcznikiem sądeczanin. Celem tego konkursu jest uhonorowanie tych, którzy piszą o Sądecczyźnie i o sądeczanach, ale też promocja piszących osób. Dziękujemy im za to, że wkładają trud w to, co możemy później przeczytać. Dzisiejszą galę dedykuje piszącym.

W tym roku Nagrodą im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor” został uhonorowany pochodzący z Muszyny poeta Adam Ziemianin. Autor prawie 30 tomików wierszy, prozaik otrzymał nagrodę za całokształt twórczości.

Adam Ziemianin obchodzi w tym roku dwa jubileusze: 50-lecie pracy twórczej oraz 70-lecie urodzin. Jego wiersze oraz teksty śpiewane i wykonywane były m.in.  przez Stare Dobre Małżeństwo, Elżbietę Adamiak, artystów z Piwnicy pod Baranami i Wolną Grupę Bukowina.

Laudację na cześć Adama Ziemianina wygłosił Witold Kaliński, radny miasta i gminy Piwniczna-Zdrój, były sołtys Wierchomli Wielkiej i członek Zarządu SKT „Sądeczanin”.

- Niektórzy mawiają: „poetą się nie jest, poetą się bywa”. Jeśli nawet zgodzimy się z tą opinią, to w osobie Adama Ziemianina mamy do czynienia z twórcą, który pisze wiersze uporczywie od pięćdziesięciu lat, debiutował bowiem w roku 1968 – mówił w laudacji Witold Kaliński. - Nie był to rok szczególnie radosny, ale przynajmniej ujawnił przyszłego poetę, właśnie Adama z Muszyny. Nazywam go tak, bo „tam go maty rodyła” w roku 1948, co czyni już siedemdziesiąt lat oglądania przezeń i potem utwierdzania w wierszach podziwu dla świata. Wikipedia przynosi 26 tytułów tomów poezji oraz prozy Adama, a jest ich pono więcej. Cechą poezji Adama jest liryzm w czystej postaci, z nierzadkim w tych wierszach humorem. Z kolei proza Adama zakotwicza się w przygodach jego biografii. Jest jednorodna z jego poezją, nie do podrobienia.

Nie ma drugiego twórcy, który byłby tak skromny i cichy, jak Adam Ziemianin, tak delikatne kantyczki, jak on, tworzył – a który znajdowałby w całej Polsce grających mu do wtóru, chętnie słuchanych przez nas artystów. Nikt też, jak Adam Ziemianin, nie jest godny w Sączu nagrody „za całokształt” – nagrody w naszym Konkursie.

Nagrodą w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” uhonorowano ś.p. Jerzego Leśniaka, dziennikarza i wspaniałego regionalistę za dzieło jego życia pt. „Nowa Encyklopedia Sądecka”.  Publikacja została wydana staraniem Urzędu Miasta w Nowym Sączu kilkanaście tygodni po śmierci autora. Książkę Jerzego Leśniaka i przedwcześnie zmarłego autora przedstawił prof. dr hab. Bolesław Faron z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. 

- Nowa Encyklopedia Sądecka Jerzego Leśniaka  nawiązuje do dzieła opublikowanego  w 2000 roku przez  Augustyna i Jerzego Leśniaków. Przy czym od ówczesnego wydania  różni się zasadniczo, zarówno zawartością,  merytoryczną (liczne, nowe hasła), jak i koncepcją metodologiczną. Jerzy Leśniak nadał książce zwarty, konsekwentny kształt. Nowa Encyklopedia Sądecka jest efektem benedyktyńskiej pracy  jednego człowieka. Do przedsięwzięcia tego typu angażuje się  zwykle  liczne zespoły autorów, powstają one latami. Jest Jerzy Leśniak jako kronikarz życia miasta i Sądecczyzny swoistym fenomenem, a książka niezwykle cennym dokumentem dokonań ludzi i instytucji tej zasłużonej dla historii, gospodarki i kultury Polski ziemi. Książka ta służyć może nie tylko rodowitym Sądeczanom, ale również wszystkim zainteresowanym tą piękną krainą, która w ciągu wieków wydała tylu zasłużonych dla kraju ludzi, na której miało miejsce tyle ważnych zdarzeń. – mówił w laudacji prof. Bolesław Faron.

Warto zaznaczyć, że Jerzy Leśniak, autor kilkunastu książek o tematyce regionalnej, setek artykułów, obecny od wielu lat na sądeckim rynku wydawniczym  został laureatem Nagrody im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w ubiegłym roku w kategorii „Sądecki Autor”. Nagroda została mu przyznana za całokształt twórczości.

Zaskoczenia, ale i radości z otrzymania nagrody nie krył laureat w kategorii „Sądecki Autor”  Adam Ziemianin. Dziękując za nagrodę powiedział:

- W tym roku kończę siedemdziesiąt lat i obchodzę pięćdziesiąt lat pracy twórczej. Żartuje, że wychodzi z tego jubileusz 120-lecia. Nawet nie liczyłem na to, że zostanę aż tak uhonorowany. Choć miałem trochę szczęścia do różnych nagród, to ta jest  dla mnie szczególna, bo to przecież nagroda z moich stron

Nagrodę w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” odebrała żona ś.p. Jerzego Leśniaka - Lucyna Bednarska.

- Jestem wzruszona i wdzięczna, że mój nieżyjący mąż został uhonorowany taką wspaniałą nagrodą – powiedziała Lucyna Bednarska, żona Jerzego Leśniaka. – Myślę, że ogromnie cieszyłby się  z niej. Ta nagroda sprawiłaby mu ogromną satysfakcję. Lata jego ciężkiej pracy nie poszły na marne. On czuł się spełniony oddając do druku swoje dzieło życia.

Laureaci otrzymali wspaniałe statuetki oraz nagrody po 5 tys. złotych 

Wyróżnienie czytelników portalu Sadeczanin.info w kategorii „Sądecki Autor” otrzymał młody historyk Grzegorz Olszewski, a w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” otrzymała Jadwiga Marzec za książkę „Niezwykły tydzień Frani”.

Wyjątkowy wymiar miały w tym roku Wieczorne Sądeczan Rozmowy. Prawdziwą ucztą duchową okazała się gawęda Zygmunta Berdychowskiego, prezesa SKT „Sądeczanin” z gościem specjalnym gali, wicepremier Beatą Szydło, która przyjechała do Nowego Sącza specjalnie na dzisiejszą galę. W rozmowie prezesa SKT „Sądeczanin” z Beatą Szydło mało było polityki, a więcej o jej życiu prywatnym.

W jednej z sal MCK „Sokół” urządzono Targi Ksiażki. Można było na nich kupić publikacje zgłoszone w tym roku do nagrody Ks. Prof. B. Kumora. Była też okazja do porozmawiania z ich autorami.

Miłym akcentem sobotniej gali był występ muzyczny. Śpiewali Franciszek Budz i Jagoda Barciszewska, laureaci Sądeckich Młodych Talentów.

[email protected], JM, Fot. JM.

Sądecczyzna literatami, poetami i dokumentalistami stoi. Gala konkursu o nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora




Fotogaleria








Dziękujemy za przesłanie błędu