Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
29/03/2019 - 19:10

Nowy Sącz: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Profilaktyka to punkt wyjścia [FILM]

W Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad liczba zachorowań na nowotwory złośliwe wzrosła ponad dwukrotnie. Rak zabija rocznie 110 tys. osób. Jest drugą przyczyną zgonów w naszym kraju.

Diagnoza – rak, jak mówią lekarze – onkolodzy to jeszcze nie wyrok. Choroba wcześnie wykryta daje pacjentowi duże szanse na wyleczenie.

Medycyna jest obecnie jedną z bardzo prężnie rozwijających się dziedzin nauki, a onkologia zrobiła w ostatniej dekadzie niewyobrażalny skok do przodu. Wraz z rozwojem tej dziedziny medycyny pojawiły się innowacyjne terapie onkologiczne.  Dzięki nim poszerzają się płaszczyzny leczenia chorych. Mowa nie tylko o coraz nowocześniejszych metodach, ale też i o coraz nowocześniejszej aparaturze.

Tym kluczowym zagadnieniom poświęcony był panel, który otwierał tegoroczne seminarium „O zdrowiu Sądeczan”. Do dyskusji zostali zaproszeni: Alicja Uszyńska – Osowska, główny specjalista w Wydziale Refundacyjno-Analitycznym w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia, Elżbieta Fryźlewicz – Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie, prof. nadzw. dr hab. n. med.  Maciej Modrzejewski, specjalista chirurgii onkologicznej w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie i wykładowca w Instytucie Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, lek. med. Robert Bakalarz, kierujący Centrum Onkologii w Nowym Sączu, Krystyna Kronenberger, prezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Amazonek, Bożena Kiemystowicz, prezes Stowarzyszenia „Europa Donna” i Małgorzata Kuśmierkiewicz, dyrektor Wydziału Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

Panel prowadził Jerzy Bochyński, wiceprezes Fundacji Sądeckiej. Już na wstępie, nawiązując do tej wielowątkowej i złożonej tematyki nadmienił, że chorzy na raka czekają na wynalezienie leku, który pomógłby im pokonać tę ciężką chorobę. Na razie, póki co, taki nie został odkryty.

- Być może i podczas tej debaty nie odpowiemy sobie na to, jak pokonać raka? – rozpoczął Jerzy Bochyński. – Na ten temat głowią się specjaliści i uczeni na całym świecie. Badania nad wynalezieniem takiego leku są prowadzone od wielu lat. Leczenie onkologiczne jest jednym z najdroższych. Rodzi się więc pytanie: może lepiej zapobiegać, czyli stawiać nacisk na profilaktykę, niż łożyć bajońskie sumy na walkę z chorobami nowotworowymi?

O smutnej rzeczywistości napomknął m.in. prof. Maciej Modrzejewski, onkolog, autorytet z dziedziny chirurgii głowy i szyi. Do niego między innymi trafiają pacjenci, u których wykryto zmiany nowotworowe, które pojawiły się w obrębie krtani, jamy ustnej i głowy. Przyznał, że siedemdziesiąt procent tych pacjentów – to przypadki z III i IV stopniem zaawansowania choroby nowotworowej.

- Wykrywalność w takim stadium choroby – to też i kiepskie efekty leczenia – mówi prof. Modrzejewski. – Lekarze rodzinni powinni być bardziej wyczuleni na kwestię symptomatologii onkologicznej. Z mojego punktu widzenia – klinicysty ma sens edukacja lekarzy tzw. „pierwszego kontaktu”. Wczesne wykrywanie podejrzanych zmian jest kluczowe w leczeniu tych bardzo ciężkich chorób.

Jak takie Centrum Onkologii, jakie działa w Nowym Sączu może przyczynić się do tego, aby ta wykrywalność była większa? – zapytał Jerzy Bochyński i wywołał do odpowiedzi lek. med. Roberta Bakalarza, kierującego tą placówką.

- Niezwykle ważna, kluczowa jest profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka – rozpoczął lek. med. Robert Bakalarz. – To słowo powtarzam  dosłownie jak „mantrę”. Profilaktyka – to, niestety  duża bolączka polskiej służby zdrowia. Muszą się na nią znajdować duże pieniądze. Obecnie leczenie onkologiczne jest dużo bardziej nowocześniejsze, niż jeszcze kilkanaście lat temu, ale po co wydawać gigantyczne pieniądze na leczenie, skoro możemy je wydawać na profilaktykę.  Mówię o niej od lat. Warto walczyć, o to, by polskie społeczeństwo było zdrowe.

Podczas panelu była także mowa o najnowszych metodach leczenia stosowanych w onkologii – o terapiach innowacyjnych.

Jerzy Bocheński pytał o nakłady na medycynę personalizowaną? Dociekał, czy jest ona ujęta w programach ministerialnych i to pytanie skierował do Alicji Uszyńskiej – Osowskiej, głównego specjalisty w Wydziale Refundacyjno-Analitycznym w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia.

- Terapie innowacyjne w onkologii stosowane są w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej – mówiła przedstawicielka Ministerstwa Zdrowia. – Terapie innowacyjne są refundowane  przez NFZ w ramach programów lekowych.

Obecnie finansowane są 33 programy lekowe. W ramach tych programów jest refundowanych 49 substancji czynnych.

Zobacz materiał filmowy.

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu