Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
02/09/2019 - 11:30

Horror w Świniarsku. Ciężarówka staranowała autobus z uczniami [WIDEO][ZDJĘCIA]

Dramatyczny początek roku szkolnego: pod Nowym Sączem w Świniarsku tir czołowo zderzył się z autobusem. Strażacy, ratownicy i lekarze karetek pogotowia i śmigłowca LPR ratują ofiary wypadku, przede wszystkim z autobusu przewożącego dzieci. Poszkodowanych zostało 29 osób z autobusu i kierowcy auta i ciężarówki. Droga przez Świniarsko była zamknięta.

Jak doszło do  tragedii?

- Ciężarówka pędziła od strony Podegrodzia. Kierowca zaczął gwałtownie hamować, żeby nie uderzyć w jadący przed nim samochód. Wyrzuciło go na zakręcie i zjechał na przeciwległy pas ruchu. Zderzył się czołowo z autobusem - mówi z jedna osób z którymi  rozmawialiśmy na miejscu wypadku.

Z ostatniej chwili: Niestety, jest pierwsza, śmiertelna ofiara wypadku w Świniarsku pod Nowym Sączem

Skończyło się tragicznie. Rannych jest 27 osób. W większości są to uczniowie w wieku od 15 do 17 lat, którzy wracali z rozpoczęcia roku szkolnego rejsowym autobusem  kursującym  z Nowego Sącza do Podegrodzia.

- Trzy osoby w stanie ciężkim zostały przetransportowane śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitali, między innymi w Krakowie. W grupie poszkodowanych osób jest 15 dzieci. Wszyscy ranni trafili już do szpitali – mówi Marian Marszałek, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Dyrektor  sądeckiego szpitala Lidia Zelek, nadzoruje działania ratownicze w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Nowym Sączu. To tam między innymi trafiło część rannych z wypadku w Świniarsku.

- W SOR jest obecnie pięciu pacjentów w stanie ciężkim  - powiedziała portalowi Sądeczanin.info Lidia Zelek, dyrektor sądeckiego szpitala. – Jeden z nastolatków trafił na oddział chirurgii dzieci. Karetki przywożą kolejnych pacjentów lżej rannych.  Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Czytaj też

Czytaj też  jak to się mogło stać? To był horror.Ciężarówka zmiażdżyła autobus z uczniami

Ranni sukcesywnie byli przewożeni do szpitali w całym regionie, między innymi do Krakowa, Nowego Sącza, Gorlic i Tarnowa. Na miejsce zdarzenia przyjechał wojewoda małopolski. Postaramy się jak najszybciej poinformować jak doszło do wypadku w Świniarsku.

Infolinia dla rodzin rannych dzieci w Świniarsku

Decyzją starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło całodobową infolinię dla rodzin osób poszkodowanych w wypadku. Dzwoniąc na numery telefonu 18 414 27 20 i 18 414 27 21 będzie się można dowiedzieć m.in. do którego szpitala trafili ranni. Dodatkowo działa też fax: 18 414 27 24.

jagienka.michalik@sadeczanin.info, i.michlaec@sadeczanin.info, Fot. JM. Maria Olszowska

Świniarsko: tragiczny wypadek autobusu przewożącego dzieci
Nawet 28 osób mogło uczestniczyć w wypadku autobusu przewożącego nastolatków, którzy dziś rozpoczęli rok szkolny. Duo wypadku doszło w Świniarsku pod Nowym Sączem.


Dziękujemy za przesłanie błędu