Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
21/10/2019 - 12:45

Bobry lubują się w ekstremalnych warunkach mieszkaniowych? [WIDEO]

Jeśli ktoś ma wątpliwości, że bobry czują się na Sądecczyźnie znakomicie, to zapraszamy do Kamionki Małej w gminie Kamionka Wielka. W potoku, równoległym do uczęszczanej drogi powiatowej, stoi piękna bobrza tama.

Choć bobry są pod ochroną, to część rolników określa je mianem szkodników. Bo bobrzym zębom żadne drzewa się nie oprą, a przez bobrze tamy niejedno pole zmieniło się w grzęzawisko. Niejedna też osoba wylądowała w bobrzym podkopie, bo tam, gdzie na rzekach nie ma miejsca na żeremia z prawdziwego zdarzenia, zwierzęta te nagminnie robią tunele w ziemi. Tak dzieje się również na Sądecczyźnie.

Zobacz też: Makabra: wydra zapłaciła śmiercią za nasze wygody [WIDEO]

Przy okazji przypominamy, że szkodami spowodowanymi w uprawach i gospodarstwach spowodowanymi przez bobry na Sądecczyźnie zajmuje się oddział terenowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie w Starym Sączu, a dalej, w krakowskiej centrali, gromadzone są dane o liczebności tych zwierząt w Małopolsce i jeśli zachodzi taka potrzeba - o odstrzale bobrów tam, gdzie z człowiekiem i bezpieczeństwem jego mienia zwierząt pogodzić się nie da.

Mamy nadzieję, że bobry w Kamionce Małej nikomu w paradę wchodzić nie będą, a my będziemy mogli podziwiać zmyślne konstrukcje tych zwierząt. Je same wypatrywać można tylko wieczorami i nocą.

ES [email protected] Film: Krzysztof Stachura







Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe