Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
05/08/2018 - 08:40

Niesamowity film znaleziony po latach. Taki był Nowy Sącz w 1938 roku [WIDEO]

Żydzi z bokobrodami, zapełniony dworzec kolejowy i stary most na Dunajcu, parada Podhalańczyków na rynku, staromodne automobile i konne bryczki... tak wyglądał Nowy Sącz na rok przed wybuchem II wojny światowej.

Film jest częścią niezwykłego zbioru pod nazwą Sądeckie Kroniki Filmowe, odnalezionego blisko dziesięć lat temu przez członków wrocławskiego stowarzyszenia Media i Kultura. Po odpowiedniej obróbce technicznej udało się je przystosować do projekcji kinowych. Powstały dwie kilkunastominutowe etiudy. Swego czasu można je było je było obejrzeć w studyjnym kinie Małopolskiego Centrum Kultury Sokół.

Autorem Sądeckiej Kroniki Filmowej jest nieżyjący profesor Feliks Rapf, nauczyciel i dyrektor I Gimnazjum Jana Długosza.

Z zapomnienia wydobył filmy Andrzej Lorczyk z Uniwersytetu Wrocławskiego, który na dokumenty natrafił przypadkiem w internetowym serwisie aukcyjnym. Okazało się, że utrwalone na ośmiomilimetrowej taśmie obrazy, to pierwszy filmowy zapis ukazujący międzywojenny okres w historii miasta.

[email protected] fot.Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020