Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
29/10/2019 - 07:00

Cichy zabójca atakuje. Jak się uchronić przed śmiertelnym gazem?

Z roku na rok z powodu zatrucia tlenkiem węgla umierają ludzie. Niestety w ostatnich latach do kilku tragedii doszło również na Sądecczyźnie. W jaki sposób uchronić się przed tym zagrożeniem? Posłuchajcie naszej rozmowy z bryg. Marianem Marszałkiem, który jest naczelnikiem Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego, a jednocześnie rzecznikiem prasowym sądeckiej straży pożarnej.

Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. Noce są coraz chłodniejsze, dlatego sądeczanie dogrzewają swoje mieszkania. Niestety o tej porze roku wzrasta ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.

- W tym sezonie grzewczym, już kilkanaście razy sprawdzaliśmy mieszkania na obecność tlenku węgla zaobserwowanego w różnych okolicznościach przez mieszkańców zaniepokojonych czy to zapachem czy innymi okolicznościami, gdzie wydawało im się, że może zachodzić wydzielanie się czadu. Były też przypadki zadziałania czujek tlenku węgla – podkreśla Marian Marszałek z Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Dlaczego dochodzi do zatruć? Gdzie należy szukać przyczyny?

- Zbliża się okres zimowy. Powoli zaczynamy myśleć o dogrzewaniu pomieszczeń. Jeżeli przed tym okresem grzewczym nie sprawdzimy sprawności urządzeń czy przewodów dymowych, wtedy wzrasta możliwość wystąpienia czadu – wyjaśnia.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla? W jaki sposób uchronić się przed tym zagrożeniem? Koniecznie posłuchajcie naszej rozmowy.

RG [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu