Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
25/09/2018 - 10:35

Jak Sebastian Kaleta z Nowego Sącza został poetą i tekściarzem

W ciągu ostatnich dwóch lat, dwudziestoletni poeta w wirze emocji pracował nad swoim pierwszym dziełem. „Złote myśli” nie są prozą, a zbiorem specjalnie dobranych utworów lirycznych tworzących spójną, artystyczną całość. Efekt jego pracy będzie można poznać już w najbliższy piątek.

- Mój zbiór wierszy jest podzielony na cztery akty. W każdym z nich zawarłem inne uczucia i emocje. Pierwszy – „Krzyk w otchłań” opowiada o moim trudnym dzieciństwie, oraz przeciwnościach losu z którymi musiałem się zmierzyć. Sądzę, że ta poważna, jak i nieco sentymentalna część utworu może okazać się dla czytelników świetną lekturą na długie, jesienne wieczory – mówi autor.

W dalszej rozmowie z nami Sebastian Kaleta wyznaje również, że niektóre z wierszy zawartych w zbiorze – a zwłaszcza w pierwszej części – przysporzyły mu wielu smutnych wspomnień. Czuł jednak potrzebę artystycznego wyrażenia również tej części swojego życia, bo nie składa się ono przecież z samych pozytywnych doświadczeń, a prawdziwy artysta nie boi się pisać o sprawach trudnych.

Kolejne trzy akty to „Kultura człowieczeństwa”, „Świat zewnętrzny” oraz „Miłość uczuciem niedoskonałym”. Kierują one uwagę czytelnika  na wiele aspektów komunikacji międzyludzkiej,  a także sztukę zrozumienia drugiego człowieka i jego wpływu na codzienne życie. Poruszają ponadto kwestię rutyny, która wbrew pozorom może okazać się czymś niezwykłym, gdy odpowiednio na nią spojrzymy. Ostatni akt wyjawia rozterki miłosne lirycznego „ja” autora i pokazuje grę emocji towarzyszącą najsilniejszemu z uczuć.

Lektura jest z pewnością warta uwagi, a autor pomimo młodego wieku wykazuje w utworach niezwykłą dojrzałość emocjonalną, co można odczytać w każdym wersie jego wierszy.

"To moja pierwsza publikacja ale już teraz wiem, że ta książka będzie dopiero moim prologiem do uczestnictwa w świecie książek" - mówi Sebastian, zapowiadając pracę nad kolejną książką, która prawdopodobnie ukaże się w postaci powieści młodzieżowej.

„Złote myśli”, oprócz wersji papierowej dostępnej w księgarniach już od piątku 28 września – ukaże się również w postaci e-booka.

m.ruchala@sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu