Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 lutego. Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja
06/08/2019 - 07:10

Ksiądz Tomasz Koźbiał o pieszej pielgrzymce na Jasną Górę

Już za jedenaście dni rozpocznie się Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. 17 sierpnia pielgrzymi z całej diecezji wyruszą ze swoimi prośbami i podziękowaniami do Matki Bożej Częstochowskiej. Tak, jak co roku, wierni z Nowego Sącza będą pielgrzymować na Jasną Górę w dwóch grupach: nr 20, której patronuje św. Kazimierz i 22, której patronką jest św. Małgorzata. Podobnie jak to było w ubiegłych latach, grupie nr 20 będzie przewodził ks. Tomasz Koźbiał.

- Z grupą św. Kazimierza jako przewodnik będę pielgrzymował po raz piąty. Mały jubileusz szykuje się w tym roku. Ponadto na szlak pielgrzymi wyruszam już piętnasty raz. Co roku pielgrzymka jest dla mnie wydarzeniem jedynym w swoim rodzaju. Każda pielgrzymka jest inna. Tworzy ją wspólnota wiernych, którzy z konkretną intencją wyruszają na pielgrzymi szlak, aby przez ten trud, ofiarę którą ponoszą i modlitwę, doświadczyć prawdziwego Boga, dlatego jest to indywidualne i osobiste dla każdego wydarzenie - wyjaśnia ks. Tomasz Koźbiał, wikariusz parafii św. Kazimierza i przewodnik grupy numer 20.

Zobacz też Wielkimi krokami zbliża się piesza pielgrzymka na Jasną Górę [WIDEO]

W tym roku pielgrzymka będzie odbywać się pod hasłem: „Parafia wspólnotą uczniów Chrystusa” i będzie miała wyjątkowy charakter. Pielgrzymi będą powracać do źródeł wspólnoty Kościoła. Z roku na rok w grupie nr 20, której patronuje św. Kazimierz, pielgrzymuje około 235-245 osób. W tym roku jak na razie w parafiach zapisało się 20 osób, ale zdecydowana większość pielgrzymów zapisze się dopiero podczas spotkania pielgrzymkowego, które już w najbliższą niedzielę 11 sierpnia o godzinie 16.

Który dzień podczas dziewięciodniowego pielgrzymowania będzie dla pątników z grupy nr 20 najtrudniejszy?

- Każdy dzień ma swoją specyfikę. Dość wymagającym dniem jest zawsze dzień drugi, gdzie do pokonania mamy prawie 45 km. Jest to najdłuższy odcinek, bo średnio każdego dnia przechodzimy dystans około 25-30 km – tłumaczy ks. Tomasz.

Zachęcamy wszystkie osoby, które jeszcze wahają się, czy wziąć udział w tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę, aby przyszły na spotkanie przedpielgrzymkowe organizowane w parafii św. Kazimierza i zapisały się. Zapraszamy również do obejrzenia naszego wywiadu z ks. Tomaszem Koźbiałem.

RG [email protected], Film KSDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020