Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 sierpnia. Imieniny: Gustawa, Kariny, Stefana
12/07/2019 - 08:55

Które szkoły średnie miały po pięciu kandydatów na jedno miejsce?

- Jeśli ktoś starał się o przyjęcie jedynie do liceów, a miał mniej niż 147 punktów, mogło się zdarzyć, że nie dostał się do żadnej z pięciu wybranych szkół - przyznaje Małgorzata Belska, dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta w Nowym Sączu. Ci, którzy nie dostali się do szkoły pierwszego wyboru, od 10 lipca szukają dla siebie miejsca w innych szkołach w Nowym Sączu, a może nawet poza stolicą Sądecczyzny.

Rekrutacja do szkół średnich trwa. W czołówce najbardziej obleganych szkół średnich są: I i II liceum ogólnokształcące, "Gastronom" i Zespół Szkół Ekonomicznych. O jedno miejsce w tych szkołach starało się nawet pięciu absolwentów gimnazjów. Podobną popularnością cieszyły się wśród uczniów, którzy skończyli (po raz pierwszy siedmioletnią) podstawówkę. - "Elektryk" też miał wielu chętnych, ale nie przeżył aż takiego oblężenia - mówi dyrektor Małgorzata Belska. - Tę szkołę najwyraźniej wybierają ci, którzy są pewni swych umiejętności technicznych.

O tym, jak przebiega tegoroczna rekrutacja do szkół średnich w Nowym Sączu, czy wszyscy starający się znajdą w nich miejsce rozmawiamy z Małgorzatą Belską, dyrektorem Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

Rekrutacja  do szkół średnich  jeszcze trwa. Obecnie zakończył się jej kolejny etap. Są jednak uczniowie, którzy nie dostali się do szkoły pierwszego wyboru. Co w takiej sytuacji?
- Prawdopodobnie taki uczeń dostał się do którejś z kolejnych szkół kolejnego wyboru. Przypominam, że w tym roku absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów mogli wybierać spośród 5 szkół średnich w Nowym Sączu.

Wskazywali nie dwie, trzy, ale pięć placówek, w których chcieliby się uczyć w najbliższych latach. Najgorszą sytuacją, którą również bierzemy pod uwagę jest ta, że pomimo pięciokrotnego wyboru ktoś nie dostał się do żadnej ze wskazanych szkół. Dla takich osób jest teraz czas na odwoływanie się, na szukanie miejsca w tej, czy innej szkole.

Ci, którzy obecnie znajdują się w takiej sytuacji mogą wybierać, jak zaznaczyła szefowa Wydziału Edukacji i Wychowania UM w Nowym Sączu w bardzo ciekawych propozycjach.

Cała rozmowa z materiale filmowym.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM, film: Krzysztof Stachura.  Dziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021