Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 sierpnia. Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
17/07/2019 - 08:00

Marian Wolak o jubileuszu, wygranych zawodach i nowym wozie

W naszym redakcyjnym studiu gościliśmy Mariana Wolaka, który jest prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Sączu – Biegonicach. Strażak opowiedział nam o wielkim jubileuszu, który w tym roku obchodzi jednostka, o sukcesie biegonickich strażaków podczas zawodów oraz o nowym wozie, który jeszcze w tym roku trafi do jednostki. Posłuchajcie naszej rozmowy.

Rok 2019 jest wyjątkowy dla strażaków z Biegonic z wielu powodów. To właśnie w tym roku obchodzą jubileusz 130-lecia istnienia jednostki oraz 750-lecia istnienia parafii św. Wawrzyńca.

- Podjęliśmy decyzję, że obchody naszego jubileuszu będą odbywały się przez cały rok. Pierwszym wydarzeniem jubileuszowym było uroczyste zebranie sprawozdawcze, w którym wzięli udział zaproszeni goście. Odbudowaliśmy również krzyż jubileuszowy, który był już wcześniej postawiony w 1900 roku, ale z biegiem lat zniszczył się. Był to prezent od strażaków dla parafian dla uczczenia 750-lecia istnienia parafii i 130-lecia naszej jednostki. W maju została również odprawiona msza w intencji strażaków – wyjaśnia Marian Wolak, prezes biegonickiej jednostki OSP.

Zobacz też Kolejny miesiąc jubileuszu sądeckiej parafii za nami. Co nas czeka w lipcu?

Drugim powodem do świętowania jest zajęcie pierwszego miejsca przez strażaków z Biegonic podczas powiatowych zawodów sportowo-pożarniczych w Podegrodziu. Jak długo strażacy przygotowywali się do tych rozgrywek?

- Intensywne przygotowania trwały miesiąc, ale strażacy doskonale znają swoje rzemiosło i wiedzą co mają robić. Dzięki ćwiczeniom i szkoleniom każdy szczegół został przez nich opracowany. Wiedzieli z poprzednich zawodów co było niedoskonałe i co należało poprawić. Naszym strażakom udało się osiągnąć dobry wynik i zdobyć pierwsze miejsce na tych zawodach, na których wszyscy są wygrani, bo tam są różnice nie sekundowe, ale setne sekundy  – wyjaśnia.

Wielkim prezentem dla biegonickich strażaków z okazji jubileuszu 130-lecia istnienia jednostki oraz wygranych zawodów będzie zakup nowego wozu strażackiego, który jeszcze w tym roku trafi do jednostki.

- O ten samochód staraliśmy się już od dłuższego czasu. Na dzień dzisiejszy jesteśmy na końcowym etapie przygotowywania dokumentacji. W tej chwili trwają jeszcze wykończeniowe prace. Myślę, że ta dokumentacja będzie gotowa do tygodnia, może dwóch i zostanie ogłoszony przetarg. Jaki ten samochód będzie to się dopiero okaże, ale myślę że będzie jednym z najlepszych – dodaje prezes Wolak.  

RG [email protected], Fot. RG / OSP Nowy Sącz-Biegonice, Film KS

Gość dnia: Marian Wolak o wielkim jubileuszu, wygranych zawodach i nowym wozie
Fot. OSP Nowy Sącz-Biegonice.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)