Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
31/07/2019 - 01:05

Marta Mordarska: gdzie poskarżyć się na ograniczenia dla osób niepełnosprawnych?

Uchwalona niedawno przez Sejm ustawa o dostępności daje każdemu z nas możliwość skutecznego poskarżenia się na brak dostępności obiektów publicznych dla osób niepełnosprawnych. Kto taką skargę zlekceważy, musi się liczyć z karami.

O tym, czym jest dostępność obiektów publicznych dla osób niepełnosprawnych, co świadczy zaś o braku owej dostępności, jakie nowe obowiązki i dla kogo wynikają z przyjętej właśnie przez Sejm ustawy o dostępności, rozmawiamy z Martą Mordarską, dyrektorem małopolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- Kary nie są tu najważniejsze - zapewnia dyrektor Mordarska. - To jeden z instrumentów mających sprawić, by w Polsce kwestia dostępności uległą radykalnej zmianie. Ta ustawa w sposób kompleksowy zmienia warunki, z jakimi mamy dotychczas do czynienia. Zmiany zaczęły się wraz z programem "Dostępność Plus", przyjętym przez rząd w ubiegłym roku. W ramach pilotażu wiele instytucji, w tym szkół i szpitali, dostało dofinansowanie by szybciej dokonać likwidacji barier.

- Równoprawny dostęp do przestrzeni publicznej gwarantuje korzystanie przez osoby niepełnosprawne ze swoich praw obywatelskich na równi z innymi - przypominają autorzy ustawy. - Konstytucja RP odnosząc się do wszystkich aspektów funkcjonowania obywateli w społeczeństwie stanowi, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny (art. 32 pkt 2 Konstytucji RP).

Ustawa o dostępności jest pierwszym w Polsce rozwiązaniem o charakterze systemowym, określającym środki dla zapewnieniu dostępności dla osób niepełnosprawnych. Zasadniczym celem ustawy jest poprawa dostępności przestrzeni publicznej dla osób niepełnosprawnych, poprzez umożliwienie im udziału w życiu społecznym na zasadzie równości z innymi osobami. (tomasz.kowalski@sadeczanin.info) Wideo: k.stachura@sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu