Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 19 września. Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
15/08/2019 - 08:15

Miejski rower na abonament lekarstwem na znienawidzone korki?

W wielu miastach Polski funkcjonuje system rowerów na abonament. I sprawdza się. W Nowym Sączu o wprowadzeniu takiej opcji przemieszczania się po mieście mówi się od dłuższego czasu.

Czy lekarstwem na korki i samochodowy smog może być rower?  Zdaniem naszego czytelnika Radosława Dudka Nowy Sącz, wzorem innych miast, na przykład Krakowa, powinien wprowadzić system rowerów miejskich ulokowanych na w stacjach różnych punktów miasta, z których korzysta się na zasadzie abonamentów.

Skoro innym miastom w Polsce udało się go wdrożyć to może i w Nowym Sączu się uda.  Pierwsze próby w naszym mieście były już podejmowane. Okazuje się, że nie wszystkim ten pomysł jest obojętny.

Przypomnijmy, że Nowy Sącz był o krok od wprowadzenia tego systemu. Mieszkańcy oddali 2170 głosów na projekt, który był zgłoszony w czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok pn. "Sądecki Rower Miejski - zintegrowany system udostępniania rowerów miejskich". Niestety zajął on drugie miejsce.

O możliwości wprowadzenia w mieście nad Dunajcem takiego systemu rozmawiamy z Tomaszem Baliczkiem, dyrektorem Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta.

Czy system miejski rower na abonament może być lekarstwem na coraz większy ruch uliczny w mieście?

- Rowery  na abonament to dobry pomysł, który może spowodować, że w mieście nie będą tworzyć się korki. Jest to krok w dobrym kierunku. Władze miasta są żywo zainteresowane wprowadzeniem takiego systemu, który funkcjonuje świetnie w wielu miastach Polski.

Co stoi na przeszkodzie, by taki system wprowadzić?

- Trzeba brać pod uwagę kwestie finansowe. Jeśli miasto miałoby samodzielnie realizować ten projekt, to trzeba mieć świadomość, że koszty będą spore. Na uruchomienie tego systemu trzeba byłoby wydać na początek około milion złotych. Dlatego też szukamy  możliwości pozyskania funduszy, co automatycznie przełożyłoby się na mniejsze koszty.

Jak działanie takiego systemu wyglądałoby w praktyce?

Cała rozmowa w materiale filmowym.

[email protected], fot. IM, arch. Sadeczanin.info. Film: Krzysztof Stachura. Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe