Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
02/09/2019 - 07:45

Rozmowa dnia. Kierowcy, motocykliści, piesi, powinni mieć w sobie pokorę

W ostatnią sobotę motocyklowa brać z Nowego Sącza i nie tylko odprowadzała na miejsce wiecznego spoczynku swojego kolegę. Trzydziestojednolatek zginął w tragicznym wypadku, który wydarzył się kilka dni temu na osiedlu Milenium. Kilka tygodni temu w tragicznym wypadku w Łososinie Dolnej zginęła młoda kobieta, która była pasażerką motocykla.

Wczoraj w Barcicach, późnym popołudniem doszło również do groźnego wypadku. Pogotowie ratunkowe zabrało rannego motocyklistę do szpitala. Co się dzieje na Sądecczyźnie?

W ostatnim czasie naprawdę skumulowały się te tragedie. Czy jest jakiś "złoty środek" na to, aby do nich nie dochodziło? Między innymi o tym rozmawiamy z Tomaszem Tokarzem z Forum Motocyklowego MOTOSACZ.pl

Motocykliści, podobnie jak rowerzyści są zupełnie niechronieni, w przypadku zderzenia z samochodem. Skutki takiej kolizji, czy wypadku można sobie wyobrazić...

- Rzeczywiście kierujący jednośladami poruszający się po drogach nie mają absolutnie żadnej ochrony. Niestety. Proszę kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, aby zwracali uwagę na motocyklistów, aby patrzyli w lusterka. Zarówno my motocykliści, jak i kierowcy innych pojazdów miejmy w sobie pokorę. Szanujmy zdrowie i życie drugiej osoby.

Zdarzenia drogowe z udziałem motocyklisty kończą się różnie. Zazwyczaj kierowca jednośladu ma mniejsze szanse na to, że wyjdzie on z takiego zdarzenia bez obrażeń?

- Bezwzględnie. Dziewięćdziesiąt osiem procent wypadków motocyklowych spowodowanych jest z winy innych użytkowników drogi tzn. kierowców samochodów, pieszych, czy zwierząt, które niespodziewanie pojawiają się na drodze. Pamiętajmy o tym, że współczesne motocykle są bardzo szybkimi maszynami. Motocykl potrafi przyspieszyć do stu km/h w ciągu niespełna trzech sekund. Przestrzegam i proszę kolegów motocyklistów. Nie pędźcie za szybko, a osoby, które jeżdżą innymi pojazdami, aby zwracały uwagę na motocyklistów. Tutaj kieruję też ukłon w stronę kierowców. Drodzy Państwo stojący w korkach - zróbcie miejsce dla jadącego motocyklisty. Za taka postawę wielki szacunek.

Cała rozmowa z Tomaszem Tokarzem w materiale filmowym.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)