Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
29/08/2019 - 07:25

Rozmowa dnia: Owocobranie w Łącku już w ten weekend. Ale to będzie impreza!

Barwny korowód, parada traktorów i znakomita zabawa podczas turnieju wsi, takie atrakcje czekają tych wszystkich, którzy wybiorą się do Łącka na doroczne Święto Owocobrania. To już w ten weekend, w niedzielę, pierwszego września. Do udziału w imprezie zachęca wójt gminy Jan Dziedzina.

Czas pędzi jak szalony. Niedawno zapraszał pan do Łącka mieszkańców Sądecczyzny na Święto Kwitnących Jabłoni, a teraz już pora świętować Owocobranie. Kiedy wiosną rozmawialiśmy o tym, jaki będzie tegoroczny sezon dla sadowników, mówił pan, że ze względu na nieprzewidywalną pogodę, to wróżenie z fusów. Teraz już można się pokusić o podsumowanie? Będzie co świętować?

-To się okaże za kilka tygodni. Rytm pracy sadownika zależy od aury, wielkiej polityki i od rynku. Jeśli chodzi o aurę, to sezon gradowy w naszej gminie w tym roku był mniej uciążliwy, w porównaniu z poprzednimi latami, kiedy szkód było więcej. Przymrozki też aż tak bardzo nie dały we znaki. Jeśli chodzi o owocowanie, to jest różnie w zależności od odmian. Poprzedni rok był naprawdę obfity, więc w tym roku niektóre drzewa odpoczywają.

czytaj też Pałac w Nawojowej dech zapiera, ale co ze ślubem księcia i hrabianki? [ZDJĘCIA] 

- Dola sadownika -  dodaje wójt Łącka Jan Dziedzina - zależy w dużej mierze od aury, ale teraz, kiedy nadchodzi czas zbiorów, pojawia się problem braku rąk do pracy, który nasila się z każdym rokiem, co jest szczególnie dotkliwe dla gospodarstw wielkopowierzchniowych.

Ile sadownicy w tym roku zarobią na zbiorach?  

- To zależy przede wszystkim od cen jabłek delikatesowych. Czy będą satysfakcjonujące dla sadowników, okaże się za kilka tygodni. Na razie cieszmy się z dorocznego święta, które jest okazją do prezentacji tego, co najlepsze w sołectwach naszej gminy.

Szykuje się znakomita zabawa. Jak co roku nie zabraknie parady traktorów, która jest swoistym przeglądem technicznym tego, czym się w sadownictwie pracowało, poczynając od starych ciągników, aż po bardzo nowoczesne maszyny. Jak zawsze będzie też barwny korowód sadowników, którzy po inaugurującym święto nabożeństwie w kościele parafialnym w Łącku przejdą do Amfiteatru na Jeżowej.  

czytaj też O co tu chodzi! Można je oglądać rozebrane do naga w Miasteczku Galicyjskim  

Nie zabraknie też emocji podczas turnieju wsi, które będą rywalizować w takich konkurencjach jak rzut beretem na odległość, szukanie złota, przenoszenie worka ze zbożem, zakręcony bieg czy wbijanie gwoździ na czas.

Co jeszcze?  Dużo dobrej folkowej muzyki i pyszne jedzenie. A na koniec imprezy koncert zespołu Smokey Cover Band.   

zobacz program imprezy

[email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)