Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lipca. Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa
06/03/2019 - 07:25

Szpital w Krynicy-Zdroju nie ma szans na przetrwanie w sieci? A kolejki rosną...

Dlaczego szpitale sieciowe jak ten w Krynicy nie mają szans na przetrwanie? – to pytanie jest osią naszej rozmowy z dyrektorem Szpitala im. Dr. J. Dietla w Krynicy-Zdroju Sławomirem Kmakiem. Okazuje się, że w niedługim czasie po wprowadzeniu formuły szpitali sieciowych placówki powiatowe w wielu przypadkach znalazły się na skraju przepaści finansowej. Dlaczego?

Choć mówiło się, że stworzenie sieci szpitali (ze szczególnym naciskiem na włączenie w sieć szpitali powiatowych, takich jak ten w Krynicy-Zdroju) sprawi, że kolejki do specjalistów się skrócą a limity świadczeń, ich nieprzystające do rzeczywistości ograniczenia pójdą w niepamięć, to okazało się, że jest niemal wręcz odwrotnie.

Szpital w sieci musi wykonywać wszystkie procedury tylko do wysokości przyznanego limitu – a tego Krynica niemal od dwóch lat nie miała zwiększanego. Wszystko to, co zrobione zostanie poza limit, szpital musi pokryć z własnej kieszeni. Co oznacza, że musi rezygnować z innych procedur co automatycznie przekłada się na wydłużenie kolejek pacjentów czekających choć na operację biodra itp. Do tego mamy dwie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w służbie zdrowia. Gdy się połączy tylko te dwa czynniki już widać jasno, że długo tak działać nie będzie można. Choć – i tu pewnie Was zaskoczymy – rok 2018 krynicka placówka zamknęła pozytywnym wynikiem finansowym. Jest na małym plusie.

Zobacz też: Krynicki szpital wyszedł na prostą. Przed czasem spłacił wykonawcę

Wcześniej jeśli mały szpital był na minusie musiał z automatu przekształcić się w niepubliczną spółkę. Niby to dość restrykcyjne rozwiązanie, ale zawsze było jakąś szansą, by choć spróbować placówkę utrzymać. Dziś takiej możliwości nie ma. Wcześniej – przed reformą sieciową – szpital po zamknięciu roku kalendarzowego negocjował z NFZ zapłatę za nadwykonania i zazwyczaj wychodził z tych negocjacji zwycięsko. Dziś ta furtka jest zamknięta.

Jak powyższe czynniki wpływają na kondycję szpitala w Krynicy i przekładają się na opiekę nad pacjentami? Dlaczego dyrektorów placówek sieciowych irytują deklaracje rządu o wprowadzeniu 500 plus na pierwsze dziecko? Zapraszamy do obejrzenia naszej rozmowy z dyrektorem Sławomirem Kmakiem.

ES e.stachura@sadeczanin.info Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu