Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
12/06/2016 - 18:25

Strażacy z OSP w Krużlowej Wyżnej na medal! Wybiegali 5 tys. złotych na IV Zjeździe Sądeczan (ZDJĘCIA!)

Nie było łatwo. Pot lał się z wysiłku i to solidnie. Pokonać tor przeszkód na czas. No, no Sekundy w stoperze pędziły do przodu nieubłaganie. Ale udało się. Drużyna męska z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krużlowej Wyżnej (gmina Grybów) okazała się, z jedenastu startujących jednostek, najlepsza. Zwyciężyła w Zawodach Ochotniczych Straży Pożarnych organizowanych w ramach IV Zjazdu Sądeczan. Strażacy z Krużlowej wybiegali sobie nagrodę w kwocie pięciu tysięcy złotych.

Zawody strażackie IV Zjazd SądeczanZawody dla strażaków – ochotników towarzyszą od początku tej imprezy, która od czterech lat odbywa się na starosądeckich Błoniach przy Ołtarzu Papieskim. W tym roku pogoda, podobnie jak w minionym dopisała na medal.

Podczas dzisiejszych zawodów swoje umiejętności prezentowali przedstawiciele jednostek strażackich z całej Sądecczyzny.

W tym roku uczestnictwo w zawodach było sporym wyzwaniem. Temperatura była wprawdzie nieco niższa o tej, jaka panowała w ubiegłym roku, ale wysiłek strażaków zaliczających na czas poszczególne konkurencje, był porównywalny.

Pot lał się po plecach biegnącym druhom strumieniami. W pędzie zdarzały się potknięcia i wywrotki. Adrenalina brała górę. Liczyła się każda sekunda.

Zawody strażackie. IV Zjazd Sądeczan

Każdą jednostkę, która zgłosiła się dzisiaj do konkursu strażackiego, reprezentowało czterech strażaków. Zadaniem dwóch zawodników z drużyny było przebiegnięcie z wężami ssawnymi między tyczkami do motopompy. Drużyna musiała także zbudować linię ssawną, a następnie przenieść kilka metrów manekina na noszach typu deska znajdującego się na desce między pachołkami, a potem jeszcze zwinąć na czas węże pożarnicze. W kolejnej, ostatniej konkurencji trzeba było skierować strumień wody z węża na specjalne urządzenie ćwiczebne.

Te konkurencje odbywały się oczywiście na czas i były odpowiednio punktowane przez komisję sędziowską, która czuwała nad przebiegiem zawodów.

Głównym sędzią zawodów był st. kpt. Piotr Wysowski z Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu

W tym roku najlepiej w zawodach wypadła drużyna męska z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krużlowej Wyżnej (gmina Grybów).

Zwycięski zespół odebrał zdobytą zasłużenie nagrodę w kwocie 5 tys. złotych. Wręczył ją Andrzej Zarych, dyrektor Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu. Nagrodę ufundowały Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

Drużyny, które zajęły miejsca od pierwszego do trzeciego wyjechały ze Starego Sącza z pucharami ufundowanymi przez wójta gminy Grybów Piotra Kroka. Drużyny, które uplasowały się na dalszych miejscach otrzymały statuetki i pamiątkowe dyplomy.

Zawody strażackie. IV Zjazd Sądeczan

- W tym roku w zawodach wystartowało jedenaście drużyn OSP z terenu Sądecczyzny – mówi sędzia główny st. kpt. Piotr Wysowski. - To o dwie mniej niż w ubiegłym roku. Skromniejsza liczba drużyn bierze się stąd, że dzisiaj też odbywały się gminne zawody pożarnicze dla gmin Łącko i Podegrodzie. Część strażaków startuje w tamtych zawodach.

Sędzia główny przyznał, że poziom tegorocznych zawodów był naprawdę bardzo wysoki. Świadczą o tym chociażby wyniki, jakie uzyskały drużyny, startujące w zawodach. Różnica czasowa i punktowa pomiędzy poszczególnymi zespołami była naprawdę niewielka.

- Drużyny biorące udział w tych zawodach  prezentują z każdym rokiem coraz wyższy poziom – mówi st. kpt. Wysowski. – Drużyna, która wygrała w tym roku zaliczyła wszystkie konkurencie bez punktów karnych i wybiegała sukces.

W tym roku w zawodach wzięły udział jednostki OSP z Ptaszkowej (gmina Grybów), Łososiny Dolnej, Mogilna, Cieniawy, Łącka, Siedlec, Krużlowej Wyżnej (dziewczęta), Krużlowej Wyżnej (chłopcy), Przydonicy, Wyskitnej, Berestu.

Zwycięską drużynę OSP Krużlowa Wyżna (chłopcy) reprezentowali: dowódca sekcji Władysław Tarasek (kapitan), Łukasz Lichoń, Tomasz Górka, Krzysztof Jędrusik.

- W tym turnieju bierzemy udział po raz drugi – mówi Władysław Tarasek. – Bardzo cieszymy się ze zwycięstwa. – W ubiegłym roku zajęliśmy trzecie miejsce, a w tym roku pierwsze (po ciężkich treningach – śmiech). Konkurencie nie były trudne.

Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych w ramach IV Zjazdu Sądeczan

I miejsce OSP Krużlowa Wyżna (chłopcy) – czas: 82,14 sekundy

II miejsce OSP Ptaszkowa – czas: 85,21 sekundy

III miejsce OSP Łososina Dolna – czas: 90,04 sekundy.

Organizatorem zawodów strażackich było Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”, a organizatorem wspierającym była Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.
 

(MACH), Fot. (MACH)

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa MałopolskiegoDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020