Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 lutego. Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja
03/05/2016 - 10:40

Komentarz Szewczyka: Droga Krzyżowa ks. Popiełuszki na filmie

Błądząc pilotem po kanałach w miniona niedzielę wieczorem natrafiłem w TVP Historia na film dokumentalny o zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki. Film mną wstrząsnął, bo myślałem, że już wszystko wiem o tej zbrodni, ale co innego czytać opisy, a co innego zobaczyć obraz.

W filmie wykorzystano sceny z wizji lokalnych z udziałem morderców księdza oraz fragmenty ich przesłuchań. Więc widzimy tę trójkę: Piotrowskiego, Pękalę i Chmielewskiego jak pokazują, gdzie na trasie Bydgoszcz  - Toruń zatrzymali volkswagena golfa, w którym jechał ks. Popiełuszko z kierowcą Chrostowskim. Mówią , jak bili i skrępowali swoją ofiarę i wskazują miejsca gdzie robili postoje, bo ksiądz „tłukł się”  w bagażniku resortowego fiata 125p. Wtedy wychodził Piotrowski i pałką „uciszał” księdza. Za pierwszym razem ks. Jerzy wyskoczył z bagażnika i odbiegł od fiata. We dwóch go dopadli i zmasakrowali. Potem solidniej związali ofiarę, zakneblowali jej usta i wrzucili do bagażnika. Po paru minutach znów dochodził hałas z tyłu samochodu i Piotrowski musiał się fatygować. Zadziwiające, jakaż w tym drobnym, niepozornym kapłanie, który zmieścił się w bagażniku fiata 125p, było wola życia.   

Wstrząsające są kadry z oględzin zwłok ks. Popiełuszki wyłowionych na tamie we Włocławku. Widzimy „kukłę” szczelnie owiniętą taśmą. Nie widać twarzy, ani kończyn tylko zarysy ciała. Ksiądz był związany w taki sposób, jak to robi mafia na Sycylii. Lina biegła od głowy do nóg, ofiara dusiła się, gdy prostowała nogi. Do „kukły” przymocowano worek z kamieniami, przygotowany przed „akcją”. Zabójcy i ich bezpośredni przełożony Pietruszka zeznawali bez emocji, składnie, tylko Chmielewski zaczął się jąkać. 

Trzeba mieć mocne nerwy, żeby to oglądać, sceny są niezwykle drastyczne. Ostatnia podróż ks. Jerzego Popiełuszki z trójką funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa to była Droga Krzyżowa kapelana Solidarności - nie będzie miał wątpliwości kto ten dokument obejrzy.

Zabójcy wrzucili księdza do wody, gdy jeszcze żył, choć, jak opowiadali, jęczał coraz ciszej. W filmie wypowiada się ks. Stanisław Małkowski, który też był na celowniku SB. Mówi o wątpliwościach wobec oficjalnej, znanej z procesu toruńskiego wersji zabójstwa ks. Popiełuszki. Nie wiem, mnie wystarcza obraz „kukły” ociekającej wodą i worka z kamieniami. Czy księdza Jerzego zamordowano 20 października 1984 roku, czy też pięć dni później zrobiła to inna grupa komunistycznych oprawców -  nie ma większego znaczenia.   

Po co o tym wszystkim piszę?

Bo są ludzie, którzy przyrównują obecną sytuacją w kraju do tamtych czasów i mówią, że jak patrzą na poczynania rządu premier Beaty Szydło i większości sejmowej, to im się PRL przypomina.   

Henryk Szewczyk  

Ps. Film nosi tytuł „Ksiądz”, a jego reżyserem jest Maria Dłużewska. Dokument powstał w oparciu o zdeponowane w IPN materiały Biura Śledczego MSW, nigdy wcześniej nie ujawnione.Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020