Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
16/01/2016 - 17:30

Komentarz Szewczyka. Wstęga i nożyczki na cmentarzu

Włodarze Nowego Sącz i Chełmca, przede wszystkim wójt Stawiarski, bo on był motorem przedsięwzięcia, postawili sobie pomnik za życia, budując wspólny dla miasta i gminy i jakże potrzebny cmentarz w Rdziostowie, gdyż brakuje miejsc grzebalnych.

Rozpadnie się nowy most na Dunajcu, rozleci się niegotowa jeszcze pływalnia w Chełmcu, przeminie to pokolenie i następne też przeminą, a nekropolia w Rdziostowie będzie trwać i przyjmować trumny i pewnie coraz częściej urny z prochami kolejnych zastępów Sądeczan.   

Dla Sądeczan cmentarze są bardzo ważne. Widać to dobrze w okresie świątecznym. Przed ostatnią Wigilią ruch na cmentarzach był nie mniejszy niż we Wszystkich Świętych. Mnóstwo grobów przystrojonych jedliną z bańkami, a w stroik wciśnięty opłatek. Znam ludzi, którzy codziennie krążą między grobami.

Sądeckie cmentarze są też piękne (vide: Siedlce, Podegrodzie, Niskowa, Brzezna, Wielogłowy itd.), zaś ten w Rdziostowie szybko, jestem pewien,  zaliczymy do najpiękniejszyc. Posadowiony na zboczu góry, rozpościera się stamtąd rozległy widok na wstęgę Dunajca w dole. Chciałoby się rzec: Jeżeli już muszę położyć się do trumny, to w takim miejscu, w takiej scenerii, gdzie mogę kontemplować dzieło Stwórcy, czasu będzie aż nadto. A Sądecczyzna chyba najbardziej Panu Bogu udała się, mili Czytelnicy wszak nie zaprzeczą?

Jedno mnie zaskoczyło. Oglądając film TV Sądeczanin z otwarcia cmentarza i poświęcenia kaplicy w Rdziostowie zdziwił mnie widok przecinanej wstęgi i miny samorządowców. Nie wystarczył ksiądz z kropidłem, po co ta błazenada? Cmentarz to nie sala gimnastyczna ani oczyszczalnia ścieków. Czy w związku z tą wstęgą i nożyczkami przewidziano może jakąś promocję dla pierwszych beneficjentów udanego przedsięwzięcia, owoc kooperacji dwóch samorządów?

Henryk Szewczyk  

Ps. Cmentarz w Rdziostowie wymyślił i chodził za nim zmarły w 2010 roku ks. prałat Jan Pancerz, wieloletni proboszcz parafii św. Heleny i budowniczy  kościoła pw. Krzyża Świętego. Ponoć wójt Bernard Stawiarski nosi się zamiarem wmurowania na kaplicy cmentarnej tablicy pamiątkowej ks. Pancerza. Podobnież ma też być inskrypcja, cytat z kard. Wyszyńskiego: „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie.”







Dziękujemy za przesłanie błędu