Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
17/01/2017 - 15:20

Tak właśnie giną ludzie na pasach! Film z Jagiellońskiej nie pozostawia złudzeń!

Publikujemy w całości film nadesłany nam dzisiaj (17. 01.) przez naszego Czytelnika a nagrany na ulicy Jagiellońskiej w Nowym Sączu. - Jak widać na filmie namalowane napisy "uwaga szkoła" pomysłu MZD, migające sygnalizatory informujące, że ktoś jest na przejściu dla pieszych, znaki informujące o przejściu dla pieszych i dzieciach oraz zebra w ogóle nie działają na wielu kierowców - komentuje mężczyzna.

Zobacz też: Obiecałam sobie, że komuś w końcu przerysuję karoserię…

A poniżej całość listu dołączonego do nagrania.

Jak się rozpędzą od ulicy Kościuszki to z całą prędkością mkną ulicą Jagiellońską, często przekraczając obowiązujące ograniczenie. A piesi chcąc przejść muszą stać i czekać, aż nic nie jedzie, a gdy są przepuszczeni przez jednego kierowcę ryzykują potrącenie na pasie obok. Takie sytuacje zdarzają się tam prawie codziennie.
W ostatnim czasie na tym przejściu doszło do kilku potrąceń o czym informował Sądeczanin. Obok jest Szkoła Podstawowa nr 2 oraz przystanek autobusowy do którego przemieszczają się uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego. Na skrzyżowaniu ul. Mickiewicza i Jagiellońskiej też było kilka wypadków, do których też mogła przyczynić się prędkość, bo kierowca wyjeżdżający z ul. Mickiewicza mógł nie zdążyć przejechać przed samochodem pędzącym ulicą Jagiellońską. Oczywiście nie tłumacze tutaj kierowców, którzy wyjeżdżają z ulicy podporządkowanej, ale kto tam jeździ wie jak czasem trudno się tam włączyć do ruchu.
Wracając do sedna sprawy, czy musi dojść do tragedii żeby ktoś z władz podjął jakieś działania?
Czemu MZD w tym miejscu zamiast migających światełek nie zamontuje normalnego sygnalizatora, takiego jak na Królowej Jadwigi gdzie pieszy chcąc przejść naciska przycisk i dla samochodów włącza się czerwone światło? Wtedy już by nie było dyskusji, że ktoś nie wiedział, że przez przejście przechodzi pieszy. Tym bardziej, że przez to przejście przechodzą małe dzieci do podstawówki, a one wielu rzeczy nie są wstanie przewidzieć i odpowiednio zareagować jak doświadczona osoba dorosła.
Czemu na ulicy Jagiellońskiej nie zostanie ustawiony fotoradar, który skutecznie ograniczyłby kierowców przekraczających prędkość. Zaletą korków na ulicy Długosza jest właśnie to, że tam nikt rekordu prędkości nie pobije.

Zobacz też: Sądecki radny chce wyrzucić KNS-ów z Długosza! Bo wiersze z MZD nic nie dały

To, co widać zdjęciu jest karalne. Przytaczamy zatem stosowne paragrafy:

 Art. 26. 3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;

Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają (…)
26) wymijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w przeciwnym kierunku;
27) omijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody;
28) wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku;

Po ilości napływających do Sądeczanina.info zdjęć, komentarzy i sygnałów uznać można śmiało uznać, że mieszkańcy bardziej niż kiedykolwiek zauważają zagrożenia, które czyhają na nich samych, ich dzieci, bliskich, sąsiadów a które bardzo często i wbrew utartym opiniom wcale nie wynikają z zaniedbań czy zaniechać Miejskiego Zarządu Dróg czy Urzędu Miasta, ale z działań innych im podobnych mieszkańców miasta. Co i gdzie - oprócz mentalności nas samych, trzeba w Nowym Sączu zmienić, by mieszkało się tu i żyło bezpieczniej? Piszcie, przysyłajcie zdjęcia. Żadnego nie zostawimy bez echa.

ES [email protected] Film: Czytelnik
 Dziękujemy za przesłanie błędu