Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
24/01/2017 - 11:10

Łąccy górale łamali się opłatkiem, muzykowali i rozdawali ciupagi [ZDJĘCIA]

Sympatycy i członkowie łąckiego oddziału Związku Podhalan uczestniczyli w dorocznym uroczystym spotkaniu opłatkowym. Były życzenia, góralska muzyka i ciupagi dla tych, którzy są orędownikami regionalnej kultury.

Raz do roku sympatycy i członkowie łąckiego oddziału Związku Podhalan spotykają się, żeby połamać się opłatkiem, wspólnie pomuzykować i uhonorować tych, którzy propagują regionalna kulturę.

Najbardziej uroczystym akcentem była msza święta w kościele parafialnym w Łącku z udziałem ks. proboszcza Janusza Paciorka, ks. kapelana Zarządu Głównego Związku. Podhalan, Stanisława Kowalika oraz  ks. Józefa Słowika z Czarnego Potoka.  Oprawę muzyczną działające przy organizacji góralskie kapele. Zwieńczeniem mszy św. było ślubowanie nowych członków łąckiego Związku Podhalan.

Tradycją dorocznego spotkania jest barwny korowód, który maszeruje do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łącku. To tam licznie zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło lokalnych i wojewódzkich samorządowców, ludzi  kultury, muzyków i przyjaciół  łąckich górali, połamali się opłatkiem.

W podziękowaniu za życzliwe wsparcie działalności tej organizacji z rąk prezesa Związku Tomasza Ćwikowskiego góralskie  ciupagi odebrali wywodzący się z Łącka prof. UJ Julian Dybiec - historyk i wielki propagator kultury regionalnej, ks. Janusz Paciorek - proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Łącku ,wójt gminy Jan Dziedzina i nowosądecki wicestarosta Antoni Koszyk.

- Wszystkim wam dziękuję za wspieranie naszego oddziału Związku Podhalan i życzę, byście nadal byli nieuleczalnie zainfekowani miłością do kultury regionalnej - mówił Tomasz Ćwikowski.

Podczas opłatkowego spotkania dyplom za zaangażowanie w prace Związku otrzymała Celina Ochoda. Były też podziękowania i zbyrcoki dla Marii Załuskiej, Moniki Kurzei i Anny Turewicz.

Uroczystości zakończyło wspólne biesiadowanie, podczas którego przygrywała Kapela Jaworcanie z Jaworek i muzycy łąckiego Związku Podhalan.

(ami). Fot. K. Adamczyk. D.Lis

Spotkania opłatkowe Związku Podhalan w Łącku


Dziękujemy za przesłanie błędu