Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
23/04/2016 - 15:50

Łososina Dolna: Pierwszaki dołączą od razu do klas drugich a pięciu nauczycieli straci pracę!

To cena, jaką za reformę oświaty i ponowną zmianę wieku pierwszoklasistów zapłaci gmina Łososina Dolna. Ale to nie wszystko – przy skurczonej automatycznie subwencji oświatowej gmina stoi przed wizją kolejnego dofinansowania oświaty z własnej kieszeni kosztem realizacji innych inwestycji. Jednocześnie samorząd mimo wszystko nie rezygnuje z budowy nowych szkół.

- Na dziewięć szkół podstawowych, pięć szkół prawdopodobnie nie będzie miało klasy pierwszej. Dlaczego? Ponieważ w jednej szkole nie ma w ogóle siedmioletniego dziecka w oddziale przedszkolnym. Są tylko trzy czy cztery sześciolatki, więc automatycznie klasy pierwszej nie będzie. W trzech szkołach jest tylko po jednym uczniu siedmioletnim w oddziale przedszkolnym więc tu klas pierwszych też nie utworzymy. W jeden szkole będzie prawdopodobnie połączona pierwsza klasa z klasą drugą. Bo to jedyny sposób na to, żeby pierwszaki chodziły cały czas do tej samej szkoły. Przepisy taką ewentualność dopuszczają, trzeba jednak jasno powiedzieć, że odbije się to na wynikach nauczania. Dzieci nie będą uczyć się tylko rok w klasie łączonej tylko przez sześć lat – mówi wójt Stanisław Golonka. – Jeżeli jest dwoje czy troje młodszych dzieci w klasie, to trudno żeby nauczyciel mógł im poświęcić więcej uwagi niż innym uczniom i trudno zakładać dla nich dodatkowo ekstra klasę na klasę trzecią, czwartą, piątą czy szóstą – zaznacza samorządowiec.

Według analizy „na dziś” w konsekwencji reformy w gminie straci pracę pięciu nauczycieli.

Jedyne zmartwienie, jakie ominie gminę w tych niełatwych okolicznościach to warunki lokalowe. Nawet po zwiększeniu liczebności klas, będą się one mieściły w ustawowej liczbie 25 uczniów.

Golonka nie kryje też, że gmina mocno straci na subwencji chociaż jednocześnie dodaje, że już od wielu lat środki z ministerstwa nie starczają nawet na wynagrodzenia dla nauczycieli. – Albo dostaniemy jakieś dodatkowe środki z Ministerstwa albo będziemy musieli wyasygnować dodatkowe środki z naszego budżetu. Będziemy musieli to zrobić kosztem inwestycji. Po prostu wybudujemy mniej dróg.

Optymistyczna wiadomość jest taka, że gmina nie rezygnuje z budowy szkoły podstawowej w Rąbkowiej.  Wykonawca już się wziął za więźbę dachową a do końca roku budynek ma być w stanie surowym otwartym, wyposażony w piorunochrony i instalację kominową. Za ten etap gmina zapłaci 2,6 miliona złotych.

Wszystkie środki pochodzą z naszego budżetu. Nie ma obecnie żadnych programów unijnych na budowę szkół.  Można pozyskać jedynie środki na budowę sali gimnastycznej. I na pewno o takie wystąpimy, gdy będziemy już na tym etapie przedsięwzięcia – zaznacza wójt Łososiny.

W sumie szkoła w Rąbkowej ma kosztować 10 milionów złotych i powstaje z myślą o uczniach ze szkoły podstawowej. Będzie to dwukondygnacyjny z sześcioma salami lekcyjnymi, trzema pracowniami: komputerową, językową i zajęć technicznych. Będzie tu też biblioteka z czytelnią, świetlica, jadalnia, pomieszczenia administracyjne i techniczne a przede wszystkim sala gimnastyczna wraz z zapleczem. Ogrzewany będzie przez kotłownię gazową. Szkoła powinna zostać wybudowana w ciągu najbliższych kilku lat a zostaną tu przeniesione dzieci ze szkoły w Tabaszowej.

Jest jeszcze jeden duży projekt, w rej chwili wstrzymany, bo nie wiadomo jaka będzie ostatecznie decyzja rządu w sprawie gimnazjum. Chodzi o budowę nowej szkoły podstawowej w Tęgoborzy. – Jest tam obecnie szkoła jeszcze lat sześćdziesiątych, „tysiąclatka”., która oczywiście nie spełnia już żadnych warunków a jest to jednocześnie jedna z dwóch największych szkół w naszej gminie – komentuje wójt.

ES [email protected]

Fot. ilustracyjne: archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu