Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
17/08/2016 - 13:55

Śnięte ryby w Potoku Brzeźnianka. Woda została zanieczyszczona? (ZDJĘCIA)

Śnięte ryby znaleziono w Potoku Brzeźnianka w Brzeznej (gmina Podegrodzie). W wodzie leżały martwe klenie, brzanki i inne gatunki. Woda najprawdopodobniej została zanieczyszczona. Pierwsze badania, jakie wykonali pracownicy delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Nowym Sączu wykazały podniesioną zawartość azotu w wodzie. Kompleksowe wyniki badań pobranych próbek wody powinny być znane za kilka dni.

Służby ratownicze zostały zaalarmowane we wtorkowe popołudnie o tym, że w Potoku Brzeźnianka w Brzeznej znajdują się śnięte ryby.

Na miejsce od razu pojechały policja, straż pożarna, straż rybacka z Nowego Sącza, a także pracownicy sądeckiej delegatury WIOŚ. Powiadomione zostały także Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego i Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Urzędzie Gminy w Podegrodziu.

Śnięte ryby w Potoku Brzeźnianka

Jak poinformowała portal Sądeczanin.info sądecka policja, śnięte ryby w potoku znajdowały się na długości około trzech kilometrów.

- W potoku Brzeźnianka znaleziono śnięte klenie i brzanki – mówi Artur Szczygieł z Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Nowym Sączu. – Wśród martwych ryb była także strzebla potokowa. Służby pobrały próbki wody do specjalistycznych badań. Trzeba poczekać na ich wyniki.

Sprawę prowadzą policjanci z komisariatu w Starym Sączu.

Pracownicy delegatury WIOŚ w Nowym Sączu pobrali z potoku próbki wody do badań.

Śnięte ryby w Potoku Brzeźnianka

Zobacz także: Kaczka wbiła się w latarnie i utknęła 7 metrów nad ziemią!

- Oprócz wzięcia do analizy próbek wody pracownicy przeprowadzili również wizję w terenie i ustalili, że zanieczyszczenie potoku występowało już rano – poinformowała portal Sądeczanin.info Ewa Gondek kierownik delegatury WIOŚ w Nowym Sączu. – My otrzymaliśmy zgłoszenie o zaistniałej sytuacji dopiero o godz. 17.30. Badania próbek pobranej wody, którymi już dysponujemy, potwierdzają podniesioną zawartość azotu. Na razie nie ustalono sprawcy zanieczyszczenia Potoku Brzeźnianka.

Kompleksowe wyniki badań, które wykonuje delegatura WIOŚ w Nowym Sączu znane będą, być może już za kilka dni.

 (MACH), Fot. Okręg PZW w Nowym Sączu.

Śnięte ryby w Potoku Brzeźnianka


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe