Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
22/07/2016 - 09:30

Śpiew, modlitwa i polsko-francuska integracja. ŚDM w Nowym Sączu trwa

Bazylika św. Małgorzaty była miejscem pierwszego spotkania uczestników tegorocznych Światowych Dni Młodzieży przebywających w Nowym Sączu. Gości z Francji powitali prezydent Ryszard Nowak oraz prałat ks. dr Jerzy Jurkiewicz, którzy dokonali uroczystego otwarcia Tygodnia Misyjnego w mieście.

Cieszymy się waszą obecnością. Mamy nadzieję, że spędzony tutaj czas wzmocni naszą wspólną wiarę i miłość do Jezusa Chrystusa. Tym spotkaniem, tą katechezą uroczyście rozpoczynamy Światowe Dni Młodzieży w wydaniu diecezjalnym - mówił do pielgrzymów z Francji ks. Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty.

Prezydent Nowego Sącza szczególnie witał gości z partnerskiego miasta Nowego Sącza – La Baule-Escoublac. 
Jestem przekonany, że chwile, które spędzicie w Nowym Sączu będą dla was pewnym przeżyciem i refleksją. Mam nadzieję, że czas który tutaj spędzicie będziecie z przyjemnością wspominać, ale również do niego wracać. Nowy Sącz przywitał was pięknym słońcem, mam nadzieje, że kolejne dni będą tak piękna zarówno na zewnątrz, jak i w waszych sercach. Życzę wam  dobrego pobytu zarówno w Nowym Sączu, jak również później w Krakowie – mówił Ryszard Nowak.

W Bazylice św. Małgorzaty Francuzi i Polacy spotkali się jeszcze raz - wieczorem podczas wspólnej Eucharystii, w trakcie której liturgia słowa głoszona była zarówno w języku polskim jak i francuskim. W Nowym Sączu pojawił się także ks. bp Andrzej Jeż - ordynariusz diecezji tarnowskiej, który odebrał od przedstawiciela Okręgowego Biura Światowych Dni Młodzieży w Nowym Sączu, podziękowania od młodych za wsparcie podczas przygotowań do Tygodnia Misyjnego i nieustającą modlitwę w imieniu organizatorów i wolontariuszy.

W homilii wygłoszonej w języku francuskim i polskim ks. Zbigniew Biernat nawiązywał do słów Ewangelii, które odniósł do postaw wiary. - Trzeba nam się cieszyć z tego, że jesteśmy ludźmi wiary, że należymy do Kościoła Katolickiego, jedynego, który uobecnia żywego Jezusa na ziemi. Tego Jezusa, który jest jedynym skarbem prawdziwym - mówił.

Na Eucharystii zgromadzili się nie tylko uczestnicy Tygodnia Misyjnego, ale również mieszkańcy miasta, a śpiewem ubogacił uroczystość wolontariat muzyczny Światowych Dni Młodzieży.

***

Goście z Francji mieli wczoraj okazję zwiedzić Nowy Sącz. Po sądeckim ratuszu oprowadzał ich przewodnik z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Stanisław Leśnik. 
W programie zwiedzania znalazły się ratusz, ruiny sądeckiego zamku, siedziba sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Biuro Światowych Dni Młodzieży przy ul. Jagiellońskiej. Młodzież z Francji mogła tam obejrzeć wystawę zdjęć autorstwa ks. Stanisława Pachowicza z Chomranic, który pasjonuje się fotografią.

***

Dzisiaj (22 lipca) pielgrzymi spotkają się o godz. 10. w kościele św. Kazimierza na wspólnej katechezie, po czym udadzą się autokarami do Cieniawy, gdzie wejdą na szczyt Wierchowiny. Tu zostanie odprawiona Msza św. przy ołtarzu polowym w języku francuskim. Wieczorem będzie czas na integrację.

(KB) [email protected]
fot. KB

ŚDM w Nowym Sączu trwa


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020