Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
27/10/2016 - 17:30

Żłobek w kontenerach to będzie hit. Radni Chełmca dofinansowali budowę [FILM]

Jednogłośnie, choć nie bez pytań, radni z Chełmca podjęli decyzję o udziale finansowym w budowie żłobka. O środki unijne na realizację przedsięwzięcia postarała się Lokalna Grupa Działania „Korona Sądecka”. Żłobek dla 20 maluchów kosztować będzie 1,8 mln złotych

Warunkiem pozyskania dotacji na budowę żłobka był wkład własny w wysokości 10 procent inwestycji, czyli 185 tysięcy zł. LGD takimi pieniędzmi nie dysponowała, więc poprosiła w wsparcie gminę.

Żłobek ma się składać z 2 sal dla dzieci o powierzchni 62 metrów kwadratowych, szatni (13 m), wc (8 m),korytarza i przejścia (18 m), kuchni z układem komunikacyjnym (14 m) i  pomieszczenia gospodarczego (5 m).

Zobacz też: Ronda w Chełmcu dostały imiona siostry Czesławy Lorek i ks. prof. Bolesława Kumora

- Wybudowanie tradycyjnego budynku żłobka, to inwestycja pochłaniająca nie tylko ogromne koszty, ale też wymagająca czasu i uzgodnień z instytucjami. Gmina Chełmiec nie dysponuje też budynkami do remontu spełniającymi wymogi sanepidu z przeznaczeniem na żłobek, posiada jednak grunty z dostępem do mediów. Stąd innowacyjny pomysł utworzenia partnerstwa na rzecz budowy żłobka z modułów kontenerowych - wyjaśnia wójt Bernard Stawiarski.

Moduły takie pozwalają też na elastyczną modernizację obiektu, jego rozbudowanie o kolejne pomieszczenie w sposób zgodny z potrzebami placówki.

- Żłobek na dwadzieścia dzieci a ma kosztować prawie dwa miliony? - odezwał się na sesji jeden z radnych.

I natychmiast dostał wyjaśnienia.

- Projekt zakłada nie tylko budowę żłobka, ale również środki na utrzymanie pracowników. A według przepisów w żłobku na czworo dzieci powinien przypadać jeden opiekun. Dlatego tutaj zatrudnionych będzie w sumie sześć osób. Koszta ich zatrudnienia wpisane są w wartość projektu.

Zobacz też: Chełmiec: Aqua Centrum będzie rozbudowane! Powstanie drugi basen

Podobnie jak wyżywienie, opłaty za media, zabawki, wyposażenie. W związku z tym - co najważniejsze dla rodziców -  żłobek przez 1,5 roku będzie całkowicie bezpłatny. Po upływie tego czasu cały obiekt przechodzi na własność gminy i ta może wyłonić w drodze konkursu kolejnego prowadzącego.

Następna ważna rzecz. Pierwszeństwo w naborze będą miały rodzice dzieci z terenu Chełmca. Dlaczego to takie istotne? Jedyny żłobek w gminie daje opiekę dwudziestu dzieciom a na liście rezerwowej jest kolejna dwudziestka. A jednocześnie placówka ta działa w budynku po dawnej siedzibie dyrekcji dróg, który już niebawem będzie wyburzony w związku z budową drogi.

Żłobek w Biczycach to nie jedyna taka placówka, którą gmina chce wybudować. Następna ma powstać w Paszynie i zapewnić opiekę kolejnym 20 maluchom.

ES [email protected] Film.: Krzysztof Stachura Fot.: Krzysztof Stachura i UG w ChełmcuDziękujemy za przesłanie błędu