Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
31/12/2016 - 08:40

Żniwa dla oszustów internetowych. Oszukani zgłaszają się na policję

W okresie świąteczno-noworocznym sądecka policja była znacznie częściej zawiadamiana o oszustwach internetowych. Ofiarami stało się, niestety kilku mieszkańców Nowego Sącza i powiatu.

W ostatnich dniach do sądeckiej komendy policji zgłosiły się dwie osoby, które zrobiły zakupy przez Internet, ale niestety zostały oszukane. Jedna z nich wpłaciła 800 złotych za wynajęcie domku na sylwestra, a druga prawie 1,5 tys. złotych za wybrany w internecie model telefonu komórkowego.

- W pierwszym przypadku sprzedający po otrzymaniu zapłaty zerwał kontakt z kupującym, natomiast w drugim – nie wysłał zamówionego towaru – powiedziała portalowi Sądeczanin.info mł. asp. Iwona Grzebyk-Dulak, rzeczniczka sądeckiej policji.

Zobacz także: Nieszczęśliwy wypadek w Skrzydlnej. Ojciec omal nie spłonął, córka poparzona

Podobna sytuacja miała miejsce również w okresie przedświątecznym. Wtedy do komendy przyszło dwóch pokrzywdzonych, którzy wpłacili zaliczki za zamówione samochody.

W każdym z tych przypadków zamawiający nie otrzymali zwrotu wpłaconych pieniędzy.

Kupowanie przez Internet dla wielu osób jest bardziej komfortowe, niż przysłowiowe „bieganie po sklepach”. Nie ruszając się sprzed monitora, możemy zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. Takie zakupy dają też możliwość wyboru najbardziej atrakcyjnej spośród ofert licznych sklepów internetowych czy portali aukcyjnych.

Kupując w sieci musimy jednak pamiętać, że internetu nie omijają oszuści. Sądecka policja apeluje, aby korzystając z tej formy zakupów zachować zdrowy rozsądek i podstawowe środki ostrożności. Nie dajmy się ponieść emocjom związanym z tzw. okazją cenową.

Policja radzi – źródło KMP w Nowym Sączu.

1. Nie reaguj na tzw. super okazje.

Jeżeli cena towaru jest rażąco niższa od jego ceny na innych aukcjach czy w sklepach, należy  zachować ostrożność. Zbyt niska cena może sugerować ryzyko oszustwa.

2. Nie kupuj poza aukcją.

Nie należy dokonywać transakcji przez tzw. „kupowanie poza aukcją”. Oszuści najczęściej traktują serwis aukcyjny jako sposób pozyskania ofiary. Przestępca proponuje nieświadomej zagrożenia osobie zakup po niższej cenie, ale bez pośrednictwa serwisu – choćby po to, by uniknąć opłat pobieranych przez serwis aukcyjny. Należy wziąć pod uwagę, że późniejsze dochodzenie swoich roszczeń, jak i postępowanie dowodowe jest bardzo utrudnione.

3. Zmieniaj hasła dostępu.

Zmieniając hasło, które wprowadzamy logując się do serwisu internetowego, minimalizujemy ryzyko włamania się na konto i długotrwałego wykorzystania hasła przez osobę, która się pod nas podszywa.

4. Sprawdź komentarze.

Kupując na aukcji internetowej sprawdźmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność, choć i tu należy zachować ostrożność, ponieważ komentarze mogą być generowane przez samego sprzedającego.

5. Sprawdź sprzedającego.

Zwróć uwagę jakie dane kontaktowe podał sprzedawca. Skontaktuj się z nim, zajrzyj na podaną stronę internetową. Należy pamiętać, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu stacjonarnego oraz adres i inne dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Taką firmę można sprawdzić on-line, np. na stronach: cidg.gov.pl(portal nadzorowany przez ministerstwo rozwoju) czy krs-online.com.pl. Popytaj też znajomych i zasięgnij opinii na forach internetowych.

6. Zanim wpłacisz na konto, zastanów się nad płatnością przy odbiorze.

Przed dokonaniem przedpłaty na konto, należy bezwzględnie skontaktować się ze sprzedawcą, celem zweryfikowania i potwierdzenia danych niezbędnych do przeprowadzenia przelewu. Przy płaceniu kartą płatniczą zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Korzystajmy z uznanych portali płatniczych, a przed potwierdzeniem przelewu upewnijmy się czy ten sam numer rachunku widnieje na zamówieniu. Zwróćmy też uwagę, w jakim banku znajduje się numer konta podany przez sprzedającego, bo jeżeli jest to bank zagraniczny – wówczas obcy system prawny może narazić nas na problemy proceduralne związane z odzyskaniem pieniędzy jak również wpłynąć na całe ewentualnie prowadzone postępowanie. Bezpieczną formą płatności jest płatność przy odbiorze. Wówczas możemy sprawdzić przesyłkę przy kurierze, a w przypadku ujawnienia oszustwa spisać protokół i zawiadomić policję.

7. Jeżeli sprzedajesz, poczekaj jak pieniądze wpłyną na konto.

Sprzedawca nie powinien sugerować się przesłanym przez kupującego dowodem zapłaty (w tym również potwierdzeniem przelewu bankowego), ponieważ może on być sfałszowany. Najlepiej poczekać jak pieniądze wpłyną na konto i wówczas wysłać kupującemu przesyłkę z zamówionym towarem.

(MACH), Fot. KMP w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu