Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 września. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza
26/12/2015 - 07:40

Życie prowadzi cię hiobową ścieżką? Przeczytaj o ludzkich orłach. Działa przeciwbólowo

Tę książkę czyta się jednych tchem, a potem nie można o niej przestać myśleć. „Akademia Orłów” sądeckiej dziennikarki Iwony Kamieńskiej związanej ze stowarzyszeniem Sursum Corda to pasjonujące historie ludzi, którym nagle przyszło zmierzyć się ze śmiertelną chorobą albo z niepełnosprawnością. Mimo to nie dali się rozpaczy. Zamiast tego, poszybowali w swoim życiu niewiarygodnie wysoko.

„Chcesz poczuć, że masz skrzydła i wiatr, który niesie tam, gdzie spełniają się marzenia? Jeśli tak - ta książka jest dla Ciebie. Myślisz, że życie prowadzi Cię hiobową ścieżką? Sięgnij po nią - poznasz historie , które działają przeciwbólowo. Jeśli udało Ci się złapać szczęście za uszy  - czytaj. Gdy skończysz, lepiej docenisz to, co masz” . Te zacytowane z obwoluty książki zdania  są najkrótszą, najlepszą i najbardziej trafną recenzją „Akademii orłów”. To   doskonała  książka wieloletniej sądeckiej dziennikarki Iwony Kamieńskiej, która porzuciła swój zawód  dla Stowarzyszenia Sursum Corda i która z zapamiętaniem  działa na rzecz osób niepełnosprawnych. Teraz bardzo udanie zadebiutowała jako pisarka.  Książkę Kamieńskiej czyta się jednym techem, a po lekturze nie można przestać o niej myśleć. Bo stawia do życiowego pionu. Bo pozwala złapać rzeczywistą perspektywę codziennego, własnego losu, wypełnionego problemami, smutkami i kłopotami, które jednak stają się małe w obliczu prawdziwych ludzkich dramatów mogących pociągnąć człowieka na samo dno rozpaczy. 

Bohaterom  „Akademii Orłów", przyszło zmierzyć się ze śmiertelną chorobą albo z  niepełnosprawnością. „I choć - jak pisze we wstępie do książki jej autorka - potyczka wydaje się być nierówna, stanęli do niej tak pięknie, że określenie „niepełnosprawni” zupełnie do nich nie pasuje”.

Jarek, Renata,  Monika, Iwona, Magda i Artur-Stonej byli kiedyś silni, zdrowi, sprawni. Każdy z nich przeżył wypadek, który mógł zakończyć historie ich życia , a zamiast tego stał się nowym początkiem. Określenie niepełnosprawni zupełnie do nich  nie pasuje, bo mają w sobie więcej mocy niż przed wypadkiem, więcej niż niejeden zdrowy człowiek.

W swojej książce Kamieńska opowiada siedemnaście historii.  Każda z nich ilustrowana jest świetnymi zdjęciami. Jednym z bohaterów jest Stanisław Kmiecik, który urodził się bez rąk, a mimo to został światowej sławy malarzem. W Akademii Orłów znalazła się także Katarzyna Rogowiec, która  jako dziecko straciła w wypadku obydwie ręce, mimo to upór i niezłomność pozwoliły jej sięgnąć po olimpijskie laury w narciarstwie biegowym.  Na kartach książki pojawia się także Monika Kuszyńska, była wokalistka zespołu Varius Manx, która  w wypadku samochodowym złamała kręgosłup i teraz porusza się na wózku. Wróciła jednak na scenę, nadal śpiewa i nagrywa płyty. Jest też niezwykła historia Renaty Kałuży alpinistki, taterniczki, która podczas wspinaczki odpadła ze skały. I ona porusza się na wózku,  ale nie zrezygnowała z gór i uprawiania sportu. Niezwykłym  „orłem” jest też  Andrzej Góźdź, świetny adwokat, który udowodnił, że osoba niewidoma może być znakomitym prawnikiem.

Takich historii w książce jest jeszcze więcej. Każda z nich równie przejmująca i niezwykle budująca.

„Jeśli jesteś Orłem, który wie, że jest Orłem - ta książka jest dla Ciebie. Czytając, uśmiechniesz się na myśl, że jest Was wystarczająco dużo, aby po kawałku zmieniać świat - pisze we wstępie do „Akademia  Orłow” Iwona Kamieńska.

Agnieszka Michalik

Fot. okładka książki „Akademia  Orłow”Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe