Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
18/11/2015 - 10:25

Biblioteka, w której będzie biło serce Gołkowic Górnych

W gminie Stary Sącz oddano do użytku drugą filię Miejsko – Gminnej bibliotek w Starym Sączu . Nowoczesny budynek wraz z wyposażeniem kosztował 2,5 miliona złotych. 80 procent z tej kwoty gmina Stary Sącz z ministerialnego programu „Biblioteka+ Infrastruktura Bibliotek” a dyrektor Maria Sosin aplikuje o środki na uruchomienie trzeciej.

Biblioteka w Gołkowicach kosztowała 2,3 miliona złotychTo już druga filia gminnej biblioteki, którą udało się uruchomić w ostatnim czasie. Poprzednia służy przede wszystkim mieszkańcom Barcic, którzy nie tylko przychodzą tam po książki, ale skoncentrowali w tym miejscu lwią część życia kulturalnego i społecznego miejscowości. Rozwój sieci bibliotecznej w gminie Stary sącz nie byłby możliwy bez zaangażowania dyrektor Marii Sosin, która podczas otwarcia obiektu zebrała podziękowania i słowa uznania zarówno od władz samorządowych jak i od dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie Jerzego Woźniakiewicza.

Jednak Sosin nie ma zamiaru spocząć na laurach i o środki na budowę Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej  w Starym Sączu, która będzie miała nową  siedzibę przy ulicy Mickiewicza już działa w kierunku . – Budynek i działkę na ten cel już otrzymaliśmy od starostwa. Mamy też gotową i kompletną dokumentację inwestycyjną, warunki i wszystko to, co jest niezbędne do wejścia na plac budowy. Czekamy teraz tylko na ogłoszenie kolejnego konkursu „Biblioteka+ Infrastruktura Bibliotek”, który Instytut Książki w Krakowie ogłosi 1 stycznia – mówi nie kryjąc optymizmu, co do rozstrzygnięcia Sosin.

Z taką samą dozą optymizmu Sosin zapowiada, co będzie się już na dniach działo w fili właśnie otwartej. – Panie 50 plus będą miały u nas warsztaty komputerowe, zespół Prehybianie będzie miał próby dwa razy w tygodniu. Chór szkolny też już wrócił się do nas z prośbą o udostępnienie sali raz w tygodniu.  W dniach czwartego, piątego grudnia odbędą się kolejne warsztaty dla ojców organizowane przez Tato.net – wylicza.

Jeszcze w listopadzie zostanie tytuaj zorganizowany Dzień Seniora, który starosądeczanie spędzą wspólnie z seniorami z Kamionki Wielkiej. - W Kamionce działa bardzo prężnie kabaret, ktory u nas wystąpi a nasi seniorzy przygotują poczęstunek i odpowiednią oprawę - zapowiada charakter imprezy dyrektor. 

Ale na tym nie koniec. Do nowooddanej przeniesiona została wraz z etatem i bibliotekarzem biblioteka szkolna z miejscowej Szkoły Podstawowej więc już wiadomo, że zagoszczą tu na stałe przedsięwzięcia związane z jej obsługą czyli m.in. akcje dedykowane najmłodszym czytelnikom.

Ewa Stachura [email protected]

Fot.: UM w Starym SączuDziękujemy za przesłanie błędu