Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
22/11/2015 - 07:15

Chcą zwrotu szkoły w Podegrodziu

Towarzystwo „Zakład Błogosławionej Kunegundy” zgłosiło do Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu roszczenie o zwrot nieruchomości w Podegrodziu. Chodzi o budynek po zlikwidowanej szkole.

rada powiatu nowosądeckiegoSzkoła została wybudowana w latach 1910-1912 nakładem społecznym. Towarzystwo zostało zarejestrowane w Nowym Sączu, ale mieści się w Podegrodziu. Jego członkowie uważają, że jest to własność ludzi, czyli gminy, nie starostwa.

Starostwo Powiatowe i gmina Podegrodzie nie porozumiały się w sprawie budowy Centrum Kultury Lachowskiej, które miało być magnesem dla turystów rozmiłowanych w przeszłości. W Podegrodziu miała powstać średniowieczna osada.

Zamiast średniowiecznego grodziska  jest spór o budynek Zespołu Szkół Zawodowych.

Działacze Towarzystwa, któremu prezesuje Edward Wójcik, twierdzą, że w 1954 r. powołując się na ustawę o przejęciu przez państwo dóbr kościelnych odebrano im szkołę.

Pismo w sprawie zwrotu nieruchomości trafiło do jednego z wydziałów Starostwa Powiatowego.

- Czekamy na opinię prawników w tej kwestii. Niemniej już mogę powiedzieć, że odpowiedź pójdzie w tym kierunku, iż dysponujemy ostateczną decyzją wojewody małopolskiego w kwestii przekazania tego obiektu, a ostateczne roszczenie Towarzystwo może kierować do Skarbu Państwa - wyjaśnia Marian Ryczek, dyrektor Wydziału Geodezji i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. - Obiekt jest zabezpieczony i pilnuje go dozorca.

Żeby budynek nie niszczał planowana jest jego termodernizacja.

Dzieje szkoły


W roku 1892 z okazji 600 letniej rocznicy śmierci błogosławionej Kingi działacze ludowi zebrani w Starym Sączu zastanawiali się, w jaki sposób uczcić tę rocznicę. Wybrano pomysł, aby otworzyć szkoła w podegrodziuszkołę dla dziewcząt pod patronatem Patronki Ziemi Sądeckiej - błogosławionej Kingi. Powstał komitet budowy, który zaczął gromadzić fundusze ze składek społecznych, do akcji włączył się także poseł S. Potoczek, który z Sejmu Krajowego uzyskał zapewnienie o pomocy finansowej. Na zakupionej parceli stanął budynek, który został oddany do użytku w 1912r. Tak powstała Żeńska Szkoła Rolnicza z internatem. Pierwszą kierowniczką została Maria Gostkowska. Obok nauki dla dziewcząt prowadzone tam były kursy dla mieszkanek okolicznych wsi. Kobiety uczyły się szycia, haftowania, gotowania, przetwórstwa owocowo- warzywnego.
W okresie okupacji szkoła prowadziła tylko zajęcia z przedmiotów zawodowych. Po odzyskaniu niepodległości powróciła do pełnego działania, ale w r. 1946 szkoła została zlikwidowana, dokumenty i sprzęt przeniesiono do Marcinkowic k. Nowego Sącza, a budynek pozostał bez opieki, na zapleczu zorganizowano G. O. M., od r. 1953 budynki z zapleczem zajął Państwowy Ośrodek Maszynowy.
7 października 1957r. powołano do istnienia Szkołę Przysposobienia Rolniczego przy Szkole Podstawowej w Podegrodziu. Szkoła włączyła się do organizowanych przez władze oświatowe konkursów, olimpiad wiedzy rolniczej zdobywając czołowe nagrody i wyróżnienia. Od r. 1964 istnieje 2-letnia Zasadnicza Szkoła Rolnicza. Młodzież odbywa praktyki zawodowe poza województwem (w woj. szczecińskim i gdańskim), gdzie jest ceniona i nagradzana za wiedzę i wzorową postawę. Przy szkole powstaje zespół kontynuujący tradycje ludowe Podegrodzia, który wkrótce odnosi sukcesy. 
Od roku 1976/ 77 istnieje Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa i 3 letnie Technikum Rolnicze dla Pracujących na podbudowie Zasadniczej Szkoły Rolniczej.
Po wznowieniu działalności szkoły rolniczej, lecz na bazie szkoły podstawowej i  w prywatnych budynkach - miejscowa ludność domaga się zwrotu byłej szkoły, lecz bez efektu. Upadek systemu komunistycznego dał szansę do odzyskania zabranego majątku . W roku 1991 powołano grupę inicjatywną - reaktywowano Towarzystwo " Zakład Błogosławionej Kunegundy", które czyni starania o zwrot budynku i majątku zgodnie z zapisem w księgach wieczystych.

Od r. 1996/97 w miejsce Zasadniczej Szkoły Rolniczej powstaje Liceum Zawodowe o specjalności : mechanizacja rolnictwa dla chłopców i Samorządowe Liceum Zawodowe o specjalności: wiejskie gospodarstwo domowe dla dziewcząt. Obecnie funkcjonuje Zespół Szkół Zawodowych , w skład którego wchodzą: Liceum Techniczne, Liceum Rolnicze i Liceum Zawodowe.
Ważnym przeżyciem dla całej społeczności szkolnej był powrót do imienia Patronki - Świętej Kingi w dniu 21.Marca 2000r.

(Rob)

Fot. ZSZ Podegrodzie
Źródło: własne, zszpodegrodzie.pl

 


 







Dziękujemy za przesłanie błędu